SUV alsam bakım , vergi vs çok uğraşır mıyım?

2 3 ay içinde bir araba almayı planladım uzun süredir bakıyorum ve seçenekleri 5 e indirdim.

şimdi golf(skoda rapid, seat leon) tarzı bir araba vs renault kadjar, opel mokka vw tiguan tarzı arabalar arasında kaldım

fakat sorduklarım genelde SUV'ların tekerlek, bakım, arıza masrafının çok olduğunu ve almamam gerektiğini söyledi.

ne kadar fark edebilir ki senede? gerçekten sadece bu yüzden almaktan vazgeçilir mi sizce?

he bu arada araba önerisi alınır :) yukarıda yazdıklarımdan kullandığınız ya da benzer bütçede önerileri duymak isterim.

ekleme: bütçe 200k civarı(210 k'ya kadar)

Uzakdoğu suv'ların güvenlik donanımları ve sürüş donanımları çok daha iyi oluyor onlara baktınız mı hiç?

  • alkolik imam  (08.08.21 19:46:02)
Bütçe nedir?

  • otopsicocugu  (08.08.21 19:55:56)
Kim söylemişse iyi sallamış. Direkt suv diye ekstra bi masrafı ıvır zıvırı olacak diye bişey yok. Toyota rav4 ortalama bir almandan (golf leon vs) daha sorunsuz gider.

Küçük b ya da c segment hatchback araç mı büyük araç mı iş görür deyip ona göre karar vermek lazım.

Seçtiğiniz marka modeller arasında uçurum var. Tam olarak neyi istediğinize karar verememiş gibisiniz. Mesela kadjar nereee tiguan nere derim ben. Opel mokka ise b-suv ya da diğer adıyla crossover. Boyut vs itibariyle bunlarla alakasız bir araç. Arkadaşın dediği gibi japon-kore güvenlikli araçlar üretiyor. Ama öncelik ne karar vermek lazım.

Sonuç olarak direkt suv diye araçların garip garip bakım maliyeti çıkmaz
  • avatar is back  (08.08.21 20:00:52)
Hayır uğraşmazsın, araba işi biraz da şans. Her araba masraf çıkarabilir ancak yeni model alırsan masraf cıkma ihtimalini cok görmüyorum. söylediğin modellerin hepsi aynı kategori bile değil bence, güzel bir araştır sonra karar ver.

Öneri olarak c5 aircross öneriririm, arabada her özellik var, bir depoyla 1100 + km yapabiliyorum.
Jeep compass’ı da beğeniyorum, ancak c5 üzerinde 100k eklemek gerekiyor sanırım. Yine de en ucuz premium suv.
Hyundai tucson 2021 modeli de çok beğendim, bugun inceleme şansım oldu. Adı hyundai olmasa kesin alırdım ama yine de alınabilir.
  • monicapp  (08.08.21 20:05:06)
Popüler suv’ların çoğu yükseltilmiş suv olmayan araçlar. Dolayısıyla araziye sokup ağzını burnunu dağıtmadığınız sürece işletim gideri açısından hiçbir fark olmayacaktır. Fakat büyük lastik ölçüleri sebebiyle lastik değişim vakti geldiğinde biraz canınızı sıkabilir.

Öte yandan verdiğiniz örneklerden tiguan tam bağımsız arka süspansiyonu ile ayrılıyor. Mokka zaten aynı sınıf değil kadjar ve tiguan ile. Siz bütçe söyleyin, aklın yolu bir sonuçta.
  • orient blue  (08.08.21 20:11:56)
tiguan yerine karoq da düşünülebilir. seat tarafında da ateca.
farklı bir masraf çıkaracağını düşünmüyorum.

  • sutlu nescafe  (08.08.21 20:14:10)
aynen arkadaşlar daha dediğiniz gibi oturmadı düşüncelerim

yüksek araba hoşuma gidiyor öncelikli tercih bu ama fazla masraf çıkaracaksa Golf alır senelerce binerim diye düşünmüştüm.

bütçeyi yazmamışım 200 civarı olabilir. genelde 180-210 arası araçlara bakıyorum

yokuş çıkarken bağırmasın istiyorum araba, kesin otomatik olmalı, yıllık 20k km civarı yaparım sanırım yakıt da buna bağlı tabi

kadjar'ın bana uygun olduğunu söylemişti arkadaşım, baktığımda araç 150'de bağırıyor, 120de rüzgar sesi geliyor diyenler olmuş, kullanan yorum yapabilir mi?

opel mokkayı yeni buldum açıkçası, tipi ve fiyatı aradığım aralıktaydı
  • megacracker  (08.08.21 20:48:36 ~ 21:00:45)
Biz kadjar aldık allaha şükür ekstra bir masrafı olmadı henüz

  • mg3929  (08.08.21 21:18:28)
C suv ile C hactback-sedan arasındaki tek masraf farkı lastik değişiminde olur. geri kalan bakım, motor hacmine göre vergi vs. hepsi aynıdır.

  • orpheus  (08.08.21 23:38:27)
her firmanın sıkıntılı araçları ve kronik sıkıntıları var. her aracın bakımı artık pahalı, suv vb. olması çok farketmez. skoda rapid b suv, tiguan c suv bunlara bakıp seçmek lazım. 200kye güzel bir golf bulmak zor. vw grubu dsgler bu ara sıkıntılı. sıkıntı çok seçeneği azaltıp araştırmak gerek.

  • mikahakkinen  (09.08.21 09:12:10)
200 bine güzel bir golf veya tiguan alma ihtimalin yok. Onları bir kere mutlaka ele derim.
Onun dışında arkadaşlar zaten yazmışlar, baktığın bütçe bandındaki arabalar normal otomobillerin yükseltilmiş hali. Sadece lastikleri daha büyükse o masraf olur, onun dışında bir fark olmaz.

  • roket adam  (09.08.21 09:55:36)
eğer hacim nedeniyle ihtiyaç yoksa suv almayın. C hatchback araçlar daha pratik, seri ve genellikle tüketimi daha az.

  • nuisance  (09.08.21 12:03:03)
suv olması sebebiyle bir arabanın neden ekstra masrafı olsun ki?

ama yine de ben olsam bu kadar araç arasından (yazdıklarınız arasından) golf alırım. kadjar'ın yerden yüksek olması haricinde clio'dan ne farkı var?
  • co2s2  (09.08.21 12:30:55)
SUV ile hatchback arasında masraf farkı niye olsun ki diyenlere cevap veriyorum.

Yakın zamanda Golf'ten Tiguan'a geçmiş biri olacak.

1- ağırlık ve motor farkından dolay yakıt fazla. (100 kmde ortalama 1,5lt +)
2- motor farkından dolayı mtvsi fazla (1.0tsi - 1.5tsi)
3- motordan dolayı bakımlar ufak bir miktar fazla.
4- lastikleri büyük çaplı olduğu için daha pahalı.
5- artık yıkamacılarda bile suva fark isteniyor 5-10 tl fazla :)
6- bazı durumlarda küçük yerlere sığamadığınız için otoparka ücret ödeme.
  • nuisance  (09.08.21 17:23:32)
masraflar gercek SUVlerde (bmw x5, mercedes gle, toyota land cruiser vs) katlanarak artar cunku agir araclar. Senin almayi dusundugun araclar cakma SUV oldugu icin Golf ile aralarinda pek bir fark olacagini hic sanmiyorum.

200bin tl'ye 15 yasinda X5 almadigin surece sikinti olmaz.
  • cooperr  (09.08.21 18:14:20)
bu duyuruyu yaparken ötv indirimi gelmemişti, şimdi gelmişken 220-240 arası yüksek arabalara bakmaya başladım

captur, c3 aircross, peugeot 2008, seat arona

kısaca bana b sınıf aircross tarzı hangisini önerirsiniz?
  • megacracker  (18.08.21 23:03:34)
bugün skoda karoq 1.6tdi dsg için yetkili serviste senelik bakıma girdim. 2053 lira tuttu. kredi kartına da 2 taksit yapıyorlarmış.
belki google vasıtasıyla biri gelir veya buradaki biri merak eder. bilgi olarak bırakayım.

  • sutlu nescafe  (20.08.21 20:21:32)
bu arada seat arona ile kamiq arasında pek fark olduğunu düşünmüyoeum. ateca ile karoq, yeni bir seat geldi o da kodiaq ile aynı ayarda olsa gerek.

  • sutlu nescafe  (20.08.21 20:22:30)