Mustafa'nın kardeşine isim önerisi var mı?

Merhabalar. Oğlum mustafa'nın yılbaşında erkek kardeşi olacak kısmetse. İsim konusunda biraz cıkmazdayız. Öneriniz nedir?

Elit kesimin ya da siyasal islam kesiminin popüler isimlerine (eymen,asaf,yağız,çınar,toprak vs vs) siddetle karşıyız.

Eski türk isimlerine açığız. Aklımdaki iki isim kağan ve mete şeklinde.

Ne dersiniz. Tesekkurler

metehan

  • fff02561  (08.08.21 12:42:01)
Mustafa’ya uygun isimler olsun diye birkaç isim önercem. Mustafa’dan sonra berkecan olursa olmaz gibi geliyor bana.

Mete
Timur
Attila (oğlum olursa çok istiyorum bu ismi koymak)
Yusuf (kardeşimin ismi bence klasik bir isim, siyasal islam ismi olarak görmüyorum çünkü dedemin ismi olduğu için konulmuştu kardeşime, yakışıklı oluyor bu isme sahip olanlar)
Kerem
Uğur
Selim
Onur
Ferit
Serdar
  • Hallegadola  (08.08.21 12:57:34)
levent

  • ala09  (08.08.21 12:57:38)
Kağan değil de Kaan iyi. Yumuşak g yurt dışında sorun olmasın. Hem daha cool geldi gözüme nedense.

  • westblack  (08.08.21 13:01:33)
Kemal. Abimin ismi olmasaydı oğlumun adı kemal olurdu

  • suicides underground  (08.08.21 13:07:07)
  • meko  (08.08.21 13:10:38)
Sandal. Tutamadım kendimi :D

Neyse, ciddi isim önerisi olarak da kağan iyi diyorum.
  • j r r tolkien hayrani  (08.08.21 13:12:07)
Ilgaz

  • oscar  (08.08.21 13:14:02)
Ben kırım Moğol isimlerini de seviyorum

Nogay
Giray
Argun
  • sanguine  (08.08.21 13:17:31)
oglum olsa levent koymak isterdim. cok karizmatik geliyor. bir de barbaros var ama altinda yatan anlami barbardan geldigi icin emin olamiyorum.

  • chezidek  (08.08.21 13:37:25)
Kubilay
Batu
Mete
Atilla
Babür
Sencer
Berke
Çağatay
  • silah taciri  (08.08.21 13:45:39)
www.google.com

Mustafa Kemalden isim önerileri :)
  • photo85  (08.08.21 14:16:02)
Çocuk asla düşünmüyorum ama Barbaros çok hoşuma gidiyor

  • fıytfıyt  (08.08.21 14:18:59)
ya tabi isim meselesi size kalmış da, böyle eski Türk beyi yetiştirecekmiş edasında isim koymak bana biraz komik geliyor :(

Hem Türkçe, hem de günümüzde de güzel anlamda kullanılan bir sözcük koyabilirsiniz bence.

Erdem, Onur, Uygar vs fena olmayan isimler.

Mert çok popüler olmasa onu da düşünebilirsiniz belki ama bilmiyorum tanıdığım Mert'ler genelde bi tık gıcık oluyo .d

Mustafa'ya Kemal de yakışır tabii ki.

Daha genel doğa ile ilgili ama çok da kulak tırmalamayan isim olsun diyosanız

Evren
Feza
Şafak
Bulut
Irmak (erkek ismi olarak fena değil bence)
Yağmur (aynı şekilde genelde kız ismi ama erkeğe de yakışıyor)

gibi isimlere bakabilirsiniz. Feza güzel bir isim diye düşünüyorum hem Feza Gürsey gibi tarihimizde iyi bir bilim insanının ismi :)

Bu arada yazdıklarımdan bazılarının kökeni farklı diller olabilir ama artık dilimizde yer alan ve Eymen vs gibi uydurma gelmeyen sözcükler. Fransızca kökenli olan Onur, tamamen Türkçe kökenli olup günümüzde pek kullanılmayan bir sözcükten daha Türkçedir bence.
  • nundu  (08.08.21 14:26:35 ~ 14:28:27)
Cansel, Cemre gibi isimleri çok beğeniyorum erkeklerde ama Mustafa ile pek uymaz sanırım. Ki bence uymasına da gerek yok ama.

  • ruhen hastayim ben  (08.08.21 14:38:27)
Mustafa'ya Arapça olarak Melih, Melik, Kerem; Türkçe olarak Çağatay, Çağrı.

  • oyokbuyoknevar  (08.08.21 15:22:31)
Turgut, Cemil.

  • adivar  (08.08.21 15:39:01)
Kemal

  • tchuck  (08.08.21 15:47:51)
Kemal demeye gelmistim :)

  • lion de la Turquie  (08.08.21 16:25:52)
Erhan

  • kaset  (08.08.21 17:43:48)
barkın
alper
ata
  • princess eugenie  (08.08.21 19:29:44)