Filtre Kahve Sorusu: 500ml Suya Kaç Gram Kahve?

SB.

İdeal kahveyi arıyorum ama bir türlü ölçüyü tutturamadım :)

Şurda www.petracoffee.com
500ml suya 30 gr kahve öneriyorlar ama çok koyu oluyor. Kendim tartarak gramajı indirmeyi denesem de iyi bir kıvam yakalayamadım.

Chemex kullanıyorum, kahvemi de kendim öğütüyorum, o nedenle bayat değil, çekirdek olarak da farklı yumuşak içimli olduğu yazılan alternatifleri (Kolombia, Peru) denedim ama dışarıda içtiğim Chemex'in tadı daha yumuşaktı sanki. Çekirdek aldığım yer de iyi (Cup of Joy), çözemedim.

Ne dersiniz kaç gram kahve? :)

Teşekkürler şimdiden

1:17 bu işin genel oranıdır, 500 30 gr için bi tık az gibi de olsa yine de çok fark etmez.

kahveyi fazla ince öğütüyor olabilir misin? Genelde bundan kaynaklanır yoğun gövde.
Ve suyu neyle döküyorsun, gooseneck var mı? Blooming yapıyor musun? Suyun kaç derece?
Gibi sorulara vereceğin cevaba göre çözüm bulunabilir.
  • Bruce  (08.08.21 11:32:51)
Kahveyi iyi bir makinede öğütüyorum (Baratza- Encore) Paylaştığım linkte de Chemex için önerilen makine o, belirtilen ölçüde öğütüyorum. Daha önce öğütülmüş kahve alıyordum Chemex için, onunla birebir aynı taneciklerin büyüklüğü, o nedenle öğüttmeyle ilgili olduğunu sanmıyorum.

Suyu standart kettle ile döküyorum, blooming yapmıyorum, kaynadıktan sonra 1-2 dakika bekletip döküyorum 94 derece civarı olması için.

Çok teşekkürler
  • dreamnesiac  (08.08.21 13:21:44)
Sitede verilen bilgiler genel olduğu için çekirdeğe göre oynama yapmak fayda sağlar. 1-2 tık daha kalın öğütüp suyu döküşü daha yavaş yapmayı deneyebilirsin. Kettle'da ısıtıp çaydanlıkla dökebilirsin, daha kontrollü olur böylece.

Şöyle bir reçete önerebilirim:
20 gr kahve, 360 ml su, 1 birim daha kalın öğütüm ,2 döküşle ile bir deneme yapıp bakabilirsin. Önce 45 gr su ile blooming sağla, 30 saniye bekle. Sonra 200 ml suyu 1 dakikada dök, 30 saniye bekle, kalanı da aynı yavaşlıkta dök. Farkı göreceğini düşünüyorum.
  • Bruce  (08.08.21 13:55:31)
Yumuşak içimli dese bile koyu kavrulmuş olabilir. 2 3 yerin orta sertlikteki kahvesini karşılaştırırsanız, hep farklı renklerde olduklarını göreceksiniz. 500e 30 gr gayet normal. 27 gramdan aşağısına inmezdim.

Blooming için standart kettle de kullanılabilir. Tabii biraz zor homojen dökümü sağlamak.

Sizin yerinizde olsam, ilk olarak başka bir kahveciden kahve alırım. İkinci olarak da chemex dışında bir yöntemle demleme yaparım.
  • buf-e kür  (08.08.21 15:04:57)