Anonim Şirket Ortaklıklarının Cezaya Karşı Sorumluluğu

Merhaba,

Yazılımcı ortak çalışan arkadaşlar olarak anonim firma kurma niyetimiz var bunun sebebi öngörülemez bir problem yaşadığımızda hukuki açıdan bir ceza çıkarsa finansal çöküntüye uğramamak.

Yaptığımız iş yazılım işi olduğu için, örneğin KVKK ile bir problem yaşadığımızda (hacklenmek vb. gibi) herhangi bir ceza çıkması durumunda şirketin kendisi yerine biz ortaklara ceza çıkabilir mi? Böyle bir cezaya karşı sorumluluğumuz olur mu?
(KVKK için problem yaşatır eder dediğimiz konu aslında hackleniriz vb. bir şey olur onun korkusu, ne kadar güvenli yazılım yaparsanız yapın hacklenebiliyorsunuz)

İnsanların borçlarını, maaşlarını ödememe gibi bir şey kesinlikle planlamıyoruz. (hem zaten ortaklar olarak kendimiz çalışacağız çalışanımız yok hem de niyet olarak insanları dolandıralım zarar verelim kafasında değiliz sadece elimizdeki koşullar haricinde bir problem yaşarsak - hacklenmek gibi - ölene kadar borca batmayalım diye uğraşıyoruz)

Konu hakkında deneyiminiz/tavsiyeniz var mıdır?

Çok teşekkür ederim

evet, şirket eğer borcu veya cezayı ödemez veya ödeyemez ise, o borcun veya cezanın işlediği tarihteki şirket ortaklarından tahsile gidiyorlar, fakat bu zaman alıyor. bunu da eskiden borç x şirket hisse oranında yapıyorlardı, fakat artık çok küçük hisseniz olsa bile borcun tamamından sorumluymuşsunuz gözüyle bakıyorlar.

böyle bir durumda şirketi pas geçip, direkt olarak bir ortağa tahsile gidebilmeleri için o ortağın veya ortakların şirketten ayrı olarak borca kefil olmaları gerekiyor ki, sizin durumunuzda böyle bir şey olmaz. (ama mesela çek verirsiniz veya kredi çekersiniz ve aval imzası atarsınız, o zaman 1. derecede sorumlu olursunuz)

size tavsiyem sadece şu olur, sembolik de olsa sırf ismi gözüksün diye şirketin işleriyle alakası olmayacak eşinizi falan ufak hisselerle de olsa şirkete dahil etmeyin. eskiden anomin şirket için 5 ortak şartı vardı artık, o kalktı.
  • malheiros  (07.08.21 14:22:16 ~ 14:23:49)