Yağmur ve yangınlar

Yağmur, basitçe, yeryüzünden yükselen su buharinin bulutlarda birikip kapasotesi taşınca yer yüzüne inmesi değil midir?

Büyük yangınlarin olduğu bölgede gerek bitkilerde bulunan su, gerekse ormanı söndürmek için atilan binlerce ton su buharlaşıp gökyüzünde kumelenmiyor mu? Yağmur oluşumu söz konusu mu?

Yani kısaca yangınlar yağmuru tetikler mi?

Orman yangınlarini söndürmek için kullanılan deniz suyu, yani tuzlu su toprağın dengesini değiştirir mi yoksa bu tuz miktarı orman için önemsiz bir oran mıdır

Sicak hava daha fazla su buhari tutar, bu nedenle yazin daha az yagmur yagar. Hava soguyunca su taneleri birlesir, agirlasip duser. Hava cok sicak oldugu icin su buharini tutma kapasitesine sahip. Ama belki dediginiz gibi bu kis cok yagmur yagar.

  • howfaristhesky  (04.08.21 08:31:57)
hatirladigimda kadariyla 10^6 um yi asinca su zerrecikleri havanin tasima kapasitesini asip yagmur olarak yer yuzune dusuyor alcak basinc yuksek basinc gibi faktorlere bagli kalarak ruzgar durumu da fonksiyona bir bilinmeyen olarak eklenir, hidrolojiden cografyaya gecip bagil nem/ mutlak nem diyebilirsin.

ayrica atilan su bulutlar ile yeryuzune inen suyun yaninda tukuruk gibi kalir.
  • turbo sadık  (04.08.21 09:29:39)