Emlakçı kira komisyonu

Merhaba, bir ev kiralıcaz diyelim 3.500 tl kirası olsun ve emlakçıdan kiralıcaz, bu durumda ilk kirayı hem ev sahibine hem de emlakçıya mı veriyoruz yoksa bizimle alakası yok direkt olarak ilk cebimizden ilk kira 3.500 çıkıyor o da emlakçıya mı gidiyor ? Yıllık kiranın %12 si diyen de var 3.500 x 12 = 42.000 yıllık toplam ev sahibine desek + 5k emlakçıya mı oluyor ? Nasıl oluyor ?

Öyle olursa tutma ihtimalimiz 0, ev sahibi ilk kiradan feragat eder mi ?

Genelde bir kira bedeli emlakçı kiracıdan komisyon alır. ev sahibinin kiradan feragat edip emlakçı komisyonunu vereceğini sanmam Türkiye'de bu işler böyle komisyonu kiracıya ödetirler.

  • metos  (02.08.21 14:03:33)
ev sahibine
3500 ilk kira
3500 depozito
emlakçıya
3500 komisyon

benim bildiğim böyle.
  • sutlu nescafe  (02.08.21 14:04:22)
İlk kira ev sahibine
Depozito (1 - 2 kira veya neyse artık) ev sahibine
Emlakçı komisyonu --> emlakçıya

Bunların hepsini kiracı öder. Siz kime ne vereceğinizi neden hesaplıyorsunuz ki? Toplam maliyetinize bakın gitsin.
  • roket adam  (02.08.21 14:04:24 ~ 14:04:41)
Emlakçı + ev sahibi. Ev sahibinin ilk kiradan vazgecegini hiç sanmıyorum. Emlakçı ile komisyon için pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. İlk evimi tuttuğumda kira 450 liraydı, 300 lira komisyon vermiştim.

  • inheritance  (02.08.21 14:04:50)
Pazarlık allahın emri olur tabiki, o halde depozito + kira tamam zaten cepte bir de ilk kira bedeli kiracıya o halde. yıllığın %12 sini talep etmez o zaman yani racon öyle mi diye sormak istedim.

  • garavel  (02.08.21 14:06:44)
yüzde 12 hiç duymadım. belki teoride öyle bir uygulama vardır.

  • sutlu nescafe  (02.08.21 14:09:49)
Emlakçı komisyonu emlakçıya, evi tutmadan önce hizmet için ödediğin para. Bunun ev sahibiyle alakası yok. Yani kısacası ilk ay emlakçıya ve ev sahibine ayrı ayrı 3500 ödemen gerekiyor.

Benim bildiğim kadarıyla yasal olarak kira komisyonu 1 kira bedeli + kdv. Henüz kdv ödeyip fatura kesen emlakçı da görmedim. O yüzden direk 1 kira bedeli ödüyorsunuz komisyon olarak.
%12 muhabbetini bütün emlakçılar yapıyor ama hiç %12 alanına denk gelmedim. Dediğim gibi yasal olanı 1 aylık kira bedeli + kdv

Kimse ilk kirasından feragat etmez :D Moralinizi bozmak gibi olacak ama bir de depozito durumu var bu ev sahibine göre değişir. 1 kira veya 2 kira depozito isterler genelde. Evdeki bişeye zarar gelirse ondan karşılamak için.
  • nuevo  (02.08.21 14:10:18)
ev eşyasız olduğu halde 7 bin tl depozito yazmışlar. çok fazla geldi bana, eşyalı olsa neyse de 7 bin ne ya. onu da konuşucam.

  • garavel  (02.08.21 14:11:03)
Bir tavsiye vereyim, fazla pazarlık yaparsanız o evi size vermezler. Özellikle depozitoda şu olmazsa olmaz gibi kesin konuşmayın yoksa evi tutamama ihtimaliniz var. Bizzat başıma geldi, bunun parası yok herhalde diye kayınçoma verdim evi gibi sebeplerle bi daha telefonumu açmadılar, denk getirdiğim mis gibi ev de başkasına gitti.

  • roket adam  (02.08.21 14:13:27)
İstanbul ise ne yazıkki bu şekilde. Boş eve de üç kira depozito alıyor insanlar. Kafayı yemiş gibiler.

7000 tl depaziotoyu da yasal olarak talep edebiliyor. 3 kira depotzito talep etme hakkı var.

Depozitoyu bankada vadeli hesapta tutabilşyorsumuz bilginiz olsun. Ev sahibi kabul etmeyecek, ama siz yine bilin diye söyledim.
  • mahone  (02.08.21 14:15:09)
Konum izmir, aslında ev sahibiyiz ama annemle kız kardeşim için şu son olaylardan sonra daha güvenlikli bi site ayarlayıp oturduğumuz evi de satmaya karar verdik. Daha önce hiç kiracı olmamıştık cidden şoktayız, eve çıkmak resmen 15 bin tl daha nakliye parası cartı curtu var.

Allah sabır versin herkese durum gerçekten felaket.
  • garavel  (02.08.21 14:17:17)
@mahone, nasıl yani ev sahibinin banka hesabında mı yoksa kendi banka hesabıma bloke koyup mu ?

  • garavel  (02.08.21 14:18:07)
@garavel,çok detaylarına hakim değilim.

Paranın değer kaybını engelle k içşm vadeli hesap açılıp orada tutlmalı aslında depozito.

Hesap, sadece bu amaç için açılıyor. Muhtemeöen ortak hesap olarak açıkır. Kiracı evden çıktıktan sonra, gerekli prosedürler yerine getirildiğinde para kiracıya ödeniyor. Ev sahibi, depozçtoda kesinti yapmak için ya da depozitoyu iade etmemek isterse, evin hasar/zarar durumunu ispat etmrsi gerekiyor. Tüm süreç resmi evrak işleriyle ilerlediği için uzun ve uğraştırıcı olabiliyor. Bankalar, emlakçılar vs bunumla ilgili hiçbirşey bilmez.

Bu bahsettiğim şeyi bilen insan sayısı çok çok azdır. Ancak kanunda olan şey bu.
  • mahone  (02.08.21 14:27:59)
ikisi ayrı şeyler. emlakçıya ayrı , ev sahibine ayrı...

  • co2s2  (02.08.21 15:33:11)