Covid ve CRP Değeri İlişkisi

Selam.

Bir arkadaşım covid olduğunda hastanede yatarak tedavisini olmuştu. "CRP değerim sürekli yüksek çıkıyor, düşmeden çıkarmayacaklarmış beni" diyordu, düşünce çıkardılar.

Başka bir arkadaşım da geçenlerde semptom gösterip kan tahlili+PCR yaptırdığında pozitif çıktı, onun kan tahlilinde de CRP sınırın biraz üzerinde çıkmış. (7.9)

Ben şu an yakın temaslı konumundayım, PCR yaptırmadım, karantinadayım. Genel bir kan tahlili yaptırdım, tüm değerler normal, CRP de düşük çıktı (0.6).

Semptomsuz pozitif olabilme ihtimali olan biri olarak CRP değerimin düşük olması neyi ifade eder şu an acaba?

(doktor degilim, yillarin deneyimli hastasi olarak yaziyorum)

crp cok genel bir kan testidir, yuksekligi vucutta bir enfeksiyon ve/veya inflamasyon oldugunu gosterir, vucudun bir seye bagisiklik yaniti verdigini isaret eder.

kronik rahatsizliklarda hic dusmeyebilir de. yani ornegin romatizmasi olan bir hastada akut bir virutik/bakteriyel hastaligi, enfeksiyonu yoksa bile cok yuksek cikabilir. veya atiyorum ciddi bir yaranmada da vucut tamir moduna gectigi icin yukselebilir. kalp rahatsizliklarinda da cikabiliyor.

genel olarak crp nizin sifira yakin cikmasi vucudunuzda bir enfeksiyon/inflamasyon olmadigini "dusundurur."

veya virusu cok yeni aldiysaniz vucudunuzun henuz bir bagisiklik yaniti olusturmadigini da gosterebilir.

ancak hep denilir, saglikta hastalik yoktur, hasta vardir. belirli bir rahatsizliktan suphelenildiginde muayene, hastanin oykusu, varsa sikayetleri, kan degerleri, varsa diger tetkik sonuclari hep beraber degerlendirilir.
  • la lykia  (31.07.21 17:21:28)