[]

borsa sorusu

ağustos'ta bist'de bir hisse en az yüzde kaç yükselirse kardasınız?
 
banka risksiz %1.5 civari veriyor faizde. ondan fazlaysa karda olur herhalde yatirimi olan biri. tabii aylik enflasyon hepsinden fazla, her turlu zarardasin. doviz / altin / dovizle yatirim en mantiklisi, tl ile yatirim olmaz senelerdir soylerim. uzerinde dev delik olan surekli hava kaciran bir lastigi sisirmeye neden ugrasir insan?


  • robokot  (29.07.21 17:03:50 ~ 17:06:03) 
En yaygın kullanılan değerleme yöntemi olan DCF(ingirdenmiş nakit akışı) hesaplaması sırasında kullanılan WACC denen bir oran var. Weighted avarage cost of capital demek, yani ağırlıklandırılmış sermaye maliyeti ortalaması.
Geleceğe dair nakit akışı beklentileri ingirdenirken bu oran kullanılır. Bu oranın içeriği de, şirketin operasyonlarını sürdürebilmek için kullandığı sermayenin ve borcun maliyetlerini, şirketin hangisinden ne kadar kullandığına göre ağırlıklandırmasıdır. Şirketin "değer üretmesi" için elde etmesi gereken minimum kazanç oranı gibi düşünebilirsiniz yani özetle.

Bireysel olarak düşününce biz bu işin sermaye tarafıyız. Elimizde bir miktar paramız, bu parayla yatırım yapabileceğimiz de dünya kadar seçeneğimiz var. Önceki cevaplarda da bahsedilmiş, piyasada bir risksiz getiri oranı var, bu da haliyle faiz. Formülün sermaye tarafı da doğal olarak bu risksiz getiri oranı üzerine kuruluyor.

Yapacağımız yatırımın en az piyasdaki risksiz getiri oranı kadar kazanç elde etmesi gerekiyor. Fakat önemli bir diğer faktör risk primi. Neticede biz borsada bir şirkete yatırım yaparak belli bir risk alıyoruz. Günün sonunda da bunun karşılığında bir risk primi elde etmemiz gerek. Yani risksiz getiri oranının üzerinde olmayan bir kazanç, riskin karşılığını alamadığımız anlamına gelir.

Uzun lafın kısası, "kar elde ettik" diyebilmemiz için risksiz getiri oranı yani faizin üzerinde bir kazancımız olması gerek. Bununla birlikte aynı periyotta endeksin de altında da kalmamamız lazım.

edit: Bu arada bahsetmeyi unutmuşum, bahsettiğiniz süre yani 1 ay kısa bir dönem. Oturup detaylı hesaplar yapıp, beklentiler oluşturmalık bir yatırım süresinden ziyade daha al-sat stili bir süre. Ne olacağını kestirmek biraz güç.
  • cay koy geliyorum  (29.07.21 18:34:16 ~ 18:37:00) 
Himmet dayı ve çay koy... +1 fırsat maliyeti olayı da başka bir boyut tabii. Bu arada orta vadede ve hatta kısa vadede ikiye ve hatta daha fazla misline katlamasi gayette mümkün. 4 liradan kalkınma Bankası alıp 66 liradan sattım. 5 liralık taze kuru hissesinin 5 liradan binli rakamlara gittiğini hatırlıyorum. Bu örnekler bir sürü. Tabii tersi durumda olabiliyor. Halka arzlar da baya yüksek marjlar verebiliyor


  • primetime  (29.07.21 18:53:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.