[]

30+ yaslarda yuksek tansiyon sorunu yasayan var mi?

normal tansiyonum 11-7.

ailede yuksek tansiyon oykusu var.

bazi gunler migren atagi ile birlikte, bazen de bir seye cok sinirlenirsem 13-9 seviyelerini gecebiliyor ve cok kotu hissesiyorum.

doktora gittim, duzenli takip ettim bir hafta. surekli surekli yuksek seyretmedigi icin takip etmeye devam et dedi sadece.

benzer bir durum yasayip doktora giden var mi? bir ilac aliyor musunuz?

(33, K)
cok tesekkurler.

 
benim ailemde de yuksek tansiyon oykusu var. dün aşının 1.günüydü. hafif bir uyku, baş dönmesi hali hissettim. bi tansiyonuma bakayım dedim ilk ölçtüğümde 16-8 çıktı. ilk defa bu kadar yüksek tansiyon gördüm kendimde. ama genelde 12-8 13-8 falan çıkıyor. 2-3 kere daha ölçtüm, düştü. benim sıkıntım tansiyondan çok kalp çarpıntısı. aşıdan önce de bu sıkıntıyı yaşıyordum. kalbim gümbür gümbür atıyor genelde. o yüzden beta bloker kullanıyorum.

32e
  • false pretension  (28.07.21 23:13:10 ~ 29.07.21 03:44:46) 
Sizin durumunuzun kritik olduğunu sanmıyorum. Çok kafanıza takılıyorsa holter takılmasını isteyin; 1 günlük tansiyon kaydı tutuyor bu cihaz. Bu kayıtlara göre doktorunuzu dinlersiniz. Doktor anlık yükselmelerden ziyade sabah ve akşam aynı saatlerde sakinken tansiyonumu ölçmemi istemişti benden. Burada kilit nokta sakin ve otururken normal seviyelerde olup olmadığının kontrolü bence. Sizin bu durumda tansiyonunuz zaten normal.

Benim durumum sizinkinden farklı olarak sakin tansiyonumun 14-15 seviyesinde olmasıydı. Gün içinde 16-17 seviyelerine çıktığını görünce (holter kaydından) ilaç tedavisine başladık. 1.5 yıldır ilaç kullanıyorum, kullandığım ilaç en hafifi ve yarım kullanıyorum, 11-12 seviyesine indiriyor tansiyonumu. Fakat bu sürecin pek bir çözümü yok gibi, ilacı bıraktığım anda yine yükseliyor. Kilo verme, beslenme şeklini değiştirme, stresten uzak durma önerilerini uygulayamadığımız sürece ilaçla kalıcı çözüm üretemedik şimdilik.

(34, E)
  • Abdurrahman  (29.07.21 11:50:25 ~ 11:51:52) 
35 E.

bende birkaç sene öncesine kadar pre-hipertansiyon vardı(varmış). teşhis doktor tarafından konulmadı ama kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon işlerinden profesyonel olarak anlayan eski kız arkadaşım bir süre düzenli olarak belli aralıklarla ölçtü. ne kadar oturuyor veya dinlenmiş olursam olayım hep 14-9, 13-10 civarlarında çıkardı. ara ara başımın sağ tarafında, hep aynı yerde, bıçak saplanır gibi keskin ve anlık bir ağrı olurdu. bazen de güp güp diye bir anda kalbim atardı :D çarpıntı mı oluyor bu?

gariptir ama halsizliktir, yorgunluktur falan herhangi negatif bir şey de hissetmiyordum kendimle alakalı.

sebebini kendimce alkole bağladığım için içmeyi tamamen bıraktım. sigarayı bırakalı çok olmuştu zaten. spor mpor derken artık böyle şikayetlerim yok.

siz yine de takip etmeye devam edin, doktor gerek görürse zaten holter falan taktırır.
  • chezidek  (29.07.21 18:04:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.