[]

fiber icin nasil modem almak lazim?

bu oluyor mu mesela? nerden anliyoruz fiber uyumlu oldugunu?
 
gerçek fiber için modemler sağlayıcı veriyor zaten.


  • sutlu nescafe  (28.07.21 12:48:16) 
Yanında veriyorlar. Eğer verilen modem iyi çekmiyorsa değiştirebilirsin tabi.
Ya da 5ghz router cihazı alıp kapsama alanı geliştirebilirsin. o da bir seçenek.

Anlama kısmı için, Fiber yazıyor açıklama kısımlarında, attığın fiber destekli.
GPON cihazından çıkan ethernet kablosunu burdaki WAN'a takıp , arayüzden şifre kull.adı vs gireceksin.
  • karapage  (28.07.21 13:06:06) 
fiber için zaten size modem vermeleri / vermiş olmaları gerekiyor. servis sağlayıcınıza sorun bence.

eğer mevcut modemin kablosuz menzilini beğenmiyorsanız, yeni modem alacağınıza access point ya da repeater ya da benzer şeylerden alın.
  • co2s2  (28.07.21 14:10:32) 
modem veriyorlar da o modemi bedava vermiyorlar sonucta. ucuz veriyor olabilirler tabi, ama dandik modem veriyorlardir sanirim. ondan sordum ozellikle.

vdsl2 olmasi fiber destekli olmasi demek midir?
  • lemmiwinks  (28.07.21 15:56:16) 
vdsl2 ile fiber ayrı şeyler. ama türk telekom falan bu terminolojiyi saçma sapan değiştirmişti bir ara. hala öyle mi bilmiyorum. (4g yerine 4.5g dememiz gibi)

adamlar size o modemi öyle ya da böyle verecekler. ben almıyorum deme şansınız yok bildiğim kadarıyla. gelen modemi kullanın, memnun kalmazsanız yenisini alırsınız.

bu arada gönderdiğiniz modem sanki fiber uyumlu değil. fiber modemlerde 4 lan girişi yanında 1 de ayrıca wan girişi oluyor. bunda 4 lan'dan birini lan/wan yapmışlar. yanında da telefon girişi var. bu adsl/vdsl modemi.
  • co2s2  (28.07.21 16:52:38) 
nasıl bir fiberden bahsediyoruz? eve kadar fiberse bu modem olmaz. kendilerinin sağladığı modem şart. piyasada da gpon modem görmedim.
www.technopat.net mesela bu modem gpon modem diye geçiyor. turksatın bu. en başta bulunan yeşilli siyahlı kablo, fiber.
bu da turknetinmiş.
mobile.donanimhaber.com buradan ethernet ile router'a bağlanıyor.
  • sutlu nescafe  (28.07.21 17:16:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.