[]

Türkiye'nin dünyada iyi olduğu şeyler

Merhaba. Gectigimiz günlerde Bi urunu ihracati icin konusuyorduk. urun Kendi imalatcisi oldugumuz alanda bile çinle ozelikle rekabet edemiyoruz. Keza turkiyedeki imalatcilarla konusup arastirip fiyat alinca da rekabet zor gozukuyor. Yurt dışına satış, iyi olduğumuz, tutulduğumuz alanlar nelerdir? Hangi urunlerim ticareti vardir ve mantiklidir

Ürün, üretim, vb alanlarında soruyorum. Siyasi içerikli soru değil ve bu tarz cevap beklemiyorum.


 
fındık.
pamuk.
tekstil.

bunlar geldi aklıma ilk olarak.
  • false pretension  (25.07.21 19:05:54) 
Fındıkta ve tekstilde rekabet edemiyorlar. Tekstilde de Çin iyi ama Türkiye kadar düşük fiyat çekemediklerinden geride kalıyor. Özellikle giysi sektöründe


  • limonlu eksi  (25.07.21 19:12:00) 
döner


  • Techsavvy  (25.07.21 19:17:57) 
Buna ürün odaklı yaklaşmak biraz yanlış oluyor. Örnek olarak Türkiye'de sıvı sabun üreten 100 tane şirket bulabilirsin, zorlasan sıvı sabun üretebilecek yüzlerce şirket bulabilirsin. Ürünü yurt dışına da satabilirsin. İyi de para kazanırsın. Dünyada üst sıralarda olmana gerek yok. Yani para kazanman için illa bir şeyde çok iyi olmana gerek yok.

Türkiye'de otomotiv ve otomotiv yan sanayi gelişmiştir. Kendi otomobilimiz henüz olmasa da her yıl Türkiye'de üretilen binlerce araç var. Kârları da yüksek. Dünyada ilk 15 içerisinde.

Türkiye'de çelik endüstrisi de iyi bir durumda. Dünyada ilk 10 içerisinde.

Ama bu işlere girmek için devasa yatırım lazım. Ticaretle uğraşan herhangi bir kişinin bu işlere girmesi zor.
  • dissendium  (25.07.21 19:40:22) 
tarım ürünlerinde ve bazı küçükbaş hayvan ırklarında iyi yerlerdeyiz aslında. nitelik açısından bahsediyorum. o da coğrafyanın bize sunduğu nimetlerden kaynaklanıyor. kendi yaptığımız bir şey değil. tabii ki tarım ve hayvan politikalarımız berbat olduğu için bunun bize yansıları da kuvvetli değil.

savunma sanayiinde iyiyiz bir de. o da kültürle alakalı çokçası. bu sektörün ar-ge'sine de ciddi paralar ayırıyor şirketler. devlet desteği de iyi. savaşçı bir millet savaş sektöründe iyi olabilir nihayetinde.

hizmet ihracatı, yine dünyada iyi olduğumuz bir alan. bunda da kültürün payı var.

otomotiv yan sanayii denmiş zaten. o da iyi.

katma değerli pek bir şey yok kısacası. yani yükte hafif pahada ağır şeyler, türkiye'de yok. onların bir iphone'una erişebilmek için tonla domates satmak gerekiyor. ihracat kilo başına 1,10 dolara mı düşmüştü ne, bu son kur olaylarından sonra. almanya'da aynı rakam 6 euro'lar seviyesinde.
  • mermize  (25.07.21 19:52:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.