[]

son 10 yılda doların düştüğü bir ülke var mı?

ekonumisini düzeltip dolar karşısında istikrarlı bir şekilde düşüş gösteren ülke var mı?
 
ekonomiyi duzeltmek dolar karsisinda istikrarli bir sekilde dusus gostermek demek degil. cogu zaman deflasyon enflasyondan daha tehlikelidir. parite her zaman iki ulkedeki enflasyon farki kadar acilacaktir rakamsal olarak zaten, ulkelerin risk durumlari hic degismese bile. gelismekte olan ulkelerde enflasyon en iyi ihtimalle buyume sebepli yuksek olacagindan para birimlerinin enflasyonu gorece dusuk dolara karsi zaten deger kaybetmesi beklenir, matematigin dogal bir sonucudur.

daha aykiri bir ornek olarak japon yenini verebilirim. paralari cok degerli, ve dolara karsi degerlendikce devlet eliyle mudehale oluyor daha fazla degerlenmesin diye - turkiye'dekinin tam tersi yani.

Dolarin gelismis ulke para birimlerine karsi degerinin grafigi (DXY) su sekilde bugun: imgur.com
  • robokot  (24.07.21 11:00:01 ~ 11:07:36) 
son 10 yılda para birimi dolar karşısında istikrarlı bir şekilde değerlenen ve bunu koruyabilen ülke var mı yok mu? sorum bu.


  • plastic_angel  (24.07.21 17:06:03) 
"koruyabilen" demissin ya, ben de ulkelerin temel amaclarinin o olmadigini anlatmaya calistim. yani bu dedigin sey genelde istenmiyor, hatta bir ara turkiye bile "istikrarli deger kazanimini" engellemek zorunda kaldi. ama madem duz adam cevabi istiyorsun:

isvicre frangi dolara karsi 11 yil onceki seviyesinde
japon yeni 1996 yilindaki seviyesinde, aslinda cok daha degerli olurdu ama japonya icin felaket olurdu
euro 2003 yilindaki seviyesinde
avustralya dolari 1997 yilindaki seviyesinde
ingiliz poundu 2000 yilindaki seviyesinde

vs. vs. ama dedigim gibi bu karsilastirmalarin tek basina pek anlami yok.
  • robokot  (24.07.21 17:26:11 ~ 17:40:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.