Alacak Tahsili?

Kardeşler arasında 2000 lerin başından kalma bir alacak var. Borçlu olan kardeş 2001/2002 yılında falan her ay için 100 lira kira bedelini vereceğini söylüyor ve 36 ay boyunca sürüyor bu. Tabi para falan yok ortada ve 3600 tl gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

2002 yılında çeyrek altın 32tl dolaylarında. 2005 yılında 35tl gibi bir rakam.

3600 liraya 2005 yılında 102 çeyrek altın alınıyor. Şu an çeyrek altın 822 lira.
Altın hesabından gidilse 80 bin civarında bir paraya tekabül ediyor o miktar.

O zamandan beri bu para verilmemiş. Borcumuz var canım biliyoruz denerek üzerine yatılmış. Borçlu kardeşin durumu iyi evi var ve orta-iyi arası bir arabası var üstüne de yakın zamanda şehre yakın köylerden zeytinlik tarzı arsa alıp içine bağ evi tipi bişey de yapmaya başlamış. Tabi alacaklı olan kardeşine söylemiyor bunları, alacaklı kardeş başkalarından duyuyor ki, zoruna giden de bu.

Alacaklı olan kardeş iyi niyetinden sesini çıkarmamış zaman zaman söylemenin dışında ama bu yıl itibariyle kendisi de zor durumda, kredi borçları var ve bıçak kemiğe dayandığından harekete geçmek istiyor.

Ne yapılmalı hukuki olarak? Nasıl bir yol izlenmeli? Dava falan mı açılacak?

Edit: duyuru olarak açmışım özür dilerim düzelttim.

borçlar kanunu'na göre zamanaşımı 10 yıldır, zamanaşımını kesen durduran bir hal yok gibi görünüyor. hukuken bir şey çıkmaz gibi.

  • yeahbutso  (23.07.21 22:23:01)