Kedi kakasını kokutmayan mama

Merhaba 2.5 aylık kediyi komşumuzdan sahiplendim kendisi american shorthair erkek. Eve gelmeden önce veterinere uğradık bakımı yapıldı, iç dış parazit aşıları tamam.

Sahiplendiğim evdekiler şok markette satılan yavru kedi mamasından önermişti ama ben kaliteli bir şey olsun diyerek reflex plus kitten mama aldım ancak kakası dehşet kokuyor. Kapalı kutu tuvalet ve kum olarak da ince taneli proline topaklanan kum almıştım. Ufaklık kakasını kapatmayı biliyor çok güzel eşeliyor kumu asla dışarıda kalmıyor. Ancak koku korkunç. Birkaç kedili aile ile konuştum mama değiştir dediler ve reflex iyidir dediler ne yapacağımı anlamadım, ne önerirsiniz?

mamadan dolayı kokar.
şok market mamasının tavsiye edilmesine yorum yapamıyorum.

reflex kesinlikle kaliteli bir mama değil.
size tavsiye edenleri de uyarın bence.

n&d alın, en iyisi o.
n&d bütçenizi aşarsa hiç değilse royal canin veya proplan olsun.

güle güle büyütün.
  • blatta hiberna  (23.07.21 17:19:31 ~ 17:20:31)
Blatta +1.

N&d kitten maması yok ama sanırım; once proplan alabilirsiniz. Bizimki de n&d ve proplan dışında bir sey yemiyor. N&d bağırsak sorunu yaptı bir ara, proplana donmustuk ama o bizim kediyle ilgili bir durum.
  • fraise  (23.07.21 17:23:57)
Çok teşekkür ederim, henüz 1 haftadır bizimle pek çok youtube videosunda da önermişlerdi N&D ama işbirliği reklam va olabilir diye bir de buraya sorayım dedim. Alıp yavaş yavaş ona geçiş yapayım o halde. Sanırım değerler bakımından ND proplana göre daha çok iyi gibi anladım. Ama tecrübeleriniz de benim için önemli

  • gudumlu anne terligi  (23.07.21 17:27:08 ~ 17:28:56)
Market maması mı? E yuh yani.

Reflex de bizim sokak kedilerine verdiğimiz ucuz mamalardan. İmkan varsa ev kedisi için tercih etmiyoruz.

N&D kaliteli ancak sorun kaka kokması ise o da aynı şeyi yapıyor maalesef.

Proplan deneyebilirsiniz.
  • elorelia  (23.07.21 17:32:26)
n&d gerçekten çok iyi, evet.
kitten maması var mı, yok mu bilmiyorum.
özellikle erkek kedilerde mama kalitesi çok önemli.
çünkü reflex veya market maması gibi mamalar çok fazla aroma, yani çok fazla tuz, tatlandırıcı vb. içerir.
bizim fast foodlar ya da marketlerdeki nuggetlar, ucuz sosisler gibi.

bu da uzun, hatta bazen kısa vadede böbrekleri yorar.
kedilerin böbrek sağlığı hayatının uzunluğunu belirler.

erkek kedilerde kanal dar ve uzun olduğu için idrar yolu kristali yani taş oluşumu çok büyük problemdir, birkaç günde ölüme götürür ve bunu yaşamamanın asıl yolu böbrek sağlığını korumak, kaliteli beslemektir.
o yüzden ne kadar iyi mama, o kadar iyi böbrek, o kadar iyi idrar yolu demektir.
bu da kedinin uzun yaşamasını sağlar.

dişi kedilerde kanal kısa ve geniştir, o yüzden kristal nedeniyle sistit gibi sorunlar olsa da, ölümcül olmaz.
yine de iki cins için de böbrek sağlığı ömrün uzunluğunu belirler.
dolayısıyla az tahıl, hatta hiç tahıl (onu veterinerle kararlaştırın) kedinin genel sağlığı ve böbrekleri için daha iyidir.
n&d'nin iyi olma nedeni, diğer mamalar gibi soya, tahıl vb. içermemesi.
n&d'nin az tahıllı olan mamaları da var, o da tabii ki diğer mamalara göre yine bin kat daha iyi.

edit: n&d'nin premium balkabaklı serisini kullanıyorum, koku yok, kakalar da normal boyutta.
  • blatta hiberna  (23.07.21 17:34:19 ~ 20:01:09)
N&D de yavru kedi için mama var ama koku fazlasıyla oluyor onda da, sanırım kokutmayan mama yok gibi ya. ben şu an nd kullanıyorum kakası hem kokuyor hem de fazla hacimli, kaliteli olmasına kaliteli ama koku fena nd,de. bir de kaliteli mamalarda kaka hacmi küçük olur denir ama bizde öyle değil şu an.

  • Fusha  (23.07.21 19:38:13)
Proplan kuru ve yaş mama, Sanicat kedi kumu kullanıyorum uzun süredir.

Kedi tuvaletini yaparken bi koku oluyor (katlanılmayacak gibi değil) örttükten sonra 3-5 dakikada koku falan kalmıyor.
  • hedep  (23.07.21 20:13:39)