kurban bayramı dışında koyun pek kesilmiyor di mi?

adak madak olayları var bi de ama endüstriyel beslenme ve kesim olmuyor di mi koyunlarda?

evet et endustrisi kuzu haline odakli

  • neverletyougodown  (20.07.21 23:04:38)
kop.gov.tr

Sayfa 6'da Türkiye kırmızı et üretiminin yüzde 11.6'sı koyun ve keçi üretiminden sağlanmaktadır deniyor.

Düşük sayılabilecek bir seviye.
  • dissendium  (20.07.21 23:06:27)
Kebapçılar tarafından tercih ediliyor daha cok. Onun dışında genelde daha ucuz ve daha cok kırmızı ete sahip olduğu için büyükbaş tercih ediliyor.

  • westblack  (20.07.21 23:13:11)
Türkiye’de İstanbul’un nüfusu kadar insan -belki daha fazlası- sadece koyun yer. Bu şehirlerde dana eti bulamazsınız. Mesela Urfa’da dana eti sadece çiğ köfteye koymak için satılır. Örnekler çoğaltılabilir.

  • iddaaci  (21.07.21 00:04:25)
Türkiye aslında bir küçükbaş ülkesi fakat zamanla endüstriyel sebeplerden büyükbaş öne çıkmaya başlamış.

Vedat Milor şöyle diyor hatta konuyla alakalı

". Çok dar bir alanda yemek yiyor Türkiye'deki pek çok kişi, bu da dar bir dünya görüşünü gösteriyor. Zaten bizde et açısından çok fazla seçenek yok. Av eti hiç yenmiyor. Domuz dinsel olarak yasak. Endüstriyel tavuk var. Deniz ürünlerine mesafeliyiz. Türkiye'nin florası tamamen küçükbaş hayvana uygundur. Keçi ve koyuna. Büyükbaşa uygun çok az yer var. Tamamen değiştirdiler bunu ve Türkiye'yi dana yiyen bir ülke haline getirdiler."
  • evandro roncatto  (21.07.21 00:15:46)
Küçük yerlerde pahalı olmasına rağmen genellikle kuzu tüketilir. Dana etinin daha çok satılma sebebi daha az yağlı ve daha ucuz olması. 130 tl ye yarısı kemik olan kuzu pirzolayı almak şu ekonomik ortamda çok zor.

  • srjkvon  (21.07.21 00:57:48)
Çukurova bölgesinde büyükbaş genelde süt için kullanılır. Etini kullanan çok azdır. Dana eti genelde köylerde sucuk yapılır. Hemen hemen her eve koyun eti girer, keçi eti bile çok az tercih edilir.

  • burty  (21.07.21 02:57:20)