Arabalar hiç ucuzlamaz değil mi?

Ülkemiz tarihinde şahit olunmuş bir şey midir bir şeylerin ucuzladıgı?

Kia Rio var şu an satıp başka bir araba almayı düşünüyorum da fiyatlar uçmuş gitmiş. ikinci el de yükseldi diye kendimi teselli edeyim diyorum ama o da ise yaramıyor :D

Daha da yükselecek.

  • heartwork  (20.07.21 11:56:56)
Ne zaman satışlar azalır o zaman gündeme gelir.

  • spacevan  (20.07.21 12:02:29)
Çubuk Kraker'in bile ucuzlamadığı dünyamızda Arabaların ucuzlamasını bekleyecek kadar iyi niyetli olmayın üzerler sizi :)

  • paramolacak  (20.07.21 12:04:49)
arabalar hiç ucuzlamayacak

ne ikinci elde, ne sıfırda

insanlar avrupada amerikada araba almak kolay diyor da, hayır orada da zor.

bak benim bir arkadaş zamanında 7-8 bin euroya 2008 audi a3 aldı 2.0 dizel otomatik. 2 ayda bir yeni bir problemiyle uğraşıyor şu günlerde.

sıfır alınacak araba bile en az 15 bin euro avrupa piyasasında.
  • rain when i die  (20.07.21 12:07:05)
en son geçen yaz bana "bekle boolm ucuzlayacak." dediklerinde 135'e bir araç almıştım.

şimdi o araç 175 oldu. öyle diyeyim.
  • avianthem  (20.07.21 12:36:31)
@rain anlamadim nesi zor Avrupa'da araba almanin? Avrupa'da yasiyorum, 1 sene oldu sıfır titanium fiestayi 13 bin euroya alali.
Su an belki bir tik artmistir cip krizi ile alakali ama arkadasinizin yaptığı hata zaten audi öyle kaliteli sikintisiz bir araba değil. Premium arac almis premium arac sikintisi cekiyor.

Nice dostlarim sikintisiz ikinci eller ile dolaşıyor. En kötü ikinci en Hyundai/kia alirsin. Hyundai 5 yıl kia 7 yil garanti veriyor. Kafan rahat.

Türkiye için; düşmez. Imkani yok.
  • logisticsmanager  (20.07.21 12:46:04)
Bayramdan sonra ucuzlamaz mı?

  • kırmızıayakkabılıgargamel  (20.07.21 12:56:28)
Türkiye'de bugün her şey alabileceğin en ucuz fiyatta şu an.

  • Acil kan  (20.07.21 12:59:08)
@rain when i die, Ahahahaha Allah da sizi güldürsün.

Ucuzlamayacak. Alışın zamlara. Ne lazımsa erkenden alın. 90larda her şeyi toptan cok cok alır kilerde bekletirdik. O moda giriyoruz tekrar.
  • westblack  (20.07.21 13:06:28)
ucuzlayacak diyenler nasıl temellendiriyor anlayamıyorum.

Ülkede yüksek enflasyon var bir kere, zaten bu yüzden hiçbir şey olmasa bile her sene fiyat %15 artacak. Yüksek kur ve kur oynaklığı konusuna girmiyorum bile.
  • biravekahve  (20.07.21 13:07:16)
eğer bir aktrollsen kendini ucuzlayacağına inandırabilirsin:)

  • nothing in my way  (20.07.21 13:18:47)
Tüketim çok azalsa ÖTV indirimi olurdu belki ama şu an asla öyle bir ihtimal yok.

  • chavezding  (20.07.21 14:48:02)
Şu anda ÖTV sıfırlansa araba fiyatları 1 sene önceki fiyatlara gelir, ucuzlamaya yönelik bir şey olacağı yok. Kur düşmesi lazım. Bayiler muazzam karlılıkla çalışmıyor zaten, yani bu pahahalık markalardan gelen bir şey değil, fakirliğimizden ötürü. Avrupadaki kar marjları ile çalışıyor olsalar şu anki fiyatların üstüne %15 falan daha binerdi sanırım.

  • atom karincanin torunu  (20.07.21 15:53:57)
@rain when i die
alım gücünü atlıyorsunuz ama.

ben türkiyede 2013 honda crv satıp ingiltereye yerleştim 2 ay önce.
crv 20küsür bin pound'a satıldı (275bin tl)

burada 2018 full qashqai aldım 12 bin pound'a

burada asgari ücret 1600 pound.
türkiyede 2800

burada bir asgari ücretli benim arabamı alabiliyor 8 ayda
türkiyede 9 senede.

araba almak burada/avrupada/amerikada ucuz yani.
hem fiyatı türkiyeden ucuz
hem alım gücü/fiyat çok çok ucuz
  • summatinyourteeth  (20.07.21 17:05:54)
ben de bakıyorum ve en azından önümüzdeki birkaç yıl ucuzlamayacak gibi duruyor. (en optimum çözüm hükümetin değişip doların düşmesi, üstüne yeni hükümetin ötv'yi de azaltması falan)

bu arada Türkiye'de her şey brutal seviyede o yüzden ekstrem pahalı evet. Hem alım gücünden hem vergiden.

Ekşiye zamanında Volvo XC90 başlığında hesaplayıp yazmıştım,
elin Avrupalısı yılda en az 30-40 bin euro kazanıp 70 bin euro ile bu arabayı alabiliyor,
biz yılda 9000 euro kazanıp bu araca *140 bin euro* ödemek durumunda kalıyoruz. Hem az kazanıyorsun, hem arabaya çok çok fazla (bu örnekte 2x) veriyorsun. Vergi işi beni çıldırtıyor. Hani paramız 10 kat çöp orası tamam ama niye devlete deli gibi vergi vermek zorundayız...

Ha İngiltere'de 1000-3000 pound arasına bir sürü ikinci el araba görmüştüm. Gayet bir asgari ücretle bile araba alıyorlar ama biz öyle zengin değiliz, hadi para birimimiz 12 kat düşük 12 asgari ücretle alalım, o da olmuyor :D
  • nhk ni youkosu  (20.07.21 17:47:55 ~ 17:51:26)
3 ay önce 185 bin liraya sattığım aracı alan arkadaş 205 bin'e sattı. öyle tüccar falan da değil he mühendis çocuk. araç: c180 2013

  • dirildimde geldim  (20.07.21 20:20:40)
şimdi arkadaşlar herkes bana @rain demiş de anca gelebildim.

öncelikle satış sonrası hizmetlerde çalışıyorum. modern bir arabayı öyle bir bozarım ki 40 tane servis tamir edemez, o derece :) hyundai, kia, toyota dahil buna.

dediğim arkadaşlardan audi'li olanın triger kayışı koptu bükreş civarı bir yerlerde. şu an piyasası 4-5 bin euro olan arabamız, oldu sana 0 euro. kayışa sahip her arabada başınıza gelebilir bu. zincirse de ille de 100 bin civarı car car car zincir sesi çıkaracak mesela.

romanya'da 13 bin euro fazla bir para mesela. ortalamanın biraz üstü bir mühendis büyük şehirdeki maaşıyla kira mira yemek gibi hayati işlemlerini tamamladıktan sonra elinde kalan parayla ancak 1.5 - 2 senede 13 bin euroyu toplayabilir mesela.

burada yetkili servis bakımlı astra k 1.4 turbo 6 ileri manuel, dynamic donanımlı 10 bin euro (pazarlıkla 9 bine alınır bence)

yaklaşık 2 ay önce 1.6 turbo (160 hp mi 180 hp mi ne) 6 ileri manuel astra k (filo aracıydı geçmişinde) 12 bin euro'ya sattılar.

bunlara dediğim gibi 1.5 sene para biriktirerek (bak salt maaşı koyarak değil, arta kalanla) ulaşılabilir de sokacağın yine bok gibi romanya yolları olur.

ulan başka bir 9 bin euroluk astra k 2 kere piston kırmış amk. 9 bin euroya 2 kere motoru açılmış araba var oha. bilmeyeni sikerler resmen.

ha gider 10 senelik a3 alırsın 1.8 turbo benzin, yağ kaçırır. 320d alırsın partikül filtresi yanar.

belki de ben mesleğim dolayısıyla sorunlara ve masraflarına odaklanıyorumdur, kim bilir, meslek hastalığı.

mesela tyler hoover diye bir youtuber var. çok sever ucuz ve harap araba alıp gezmeyi. bir akrabasına bmw 645i hediye etti. sadece soğutma kaçaklarını tamir ettirdi. arabanın gerçekten adam olması için 6 bin dolar mı ne gerekiyordu halbuki. bakalım ne kadar süre dayanacak.

bu arada kayış koparan a3 2.0 dizel sahibi arkadaş, 2.0 dizel ford edge bakıyordu 2017 model 25 bin euro muydu neydi. s40 1.9 dizel sahibi arkadaş da kendine ford ecosport 1.0 turbo aldı 0, 22 bin euroya. bunlar da romanya'da büyük para bence de girdiler işte borca harca.

ben ise 0 borç, cimri harcamayan yahudi tayfa.
  • rain when i die  (28.07.21 21:53:56 ~ 21:58:13)
dövizde bir sıçrama olmazsa yaz sonu ikinci el piyasasında fiyatlar bi miktar geri çekilir, pazarlık şansınız artar.

  • nuisance  (28.07.21 22:26:32)
Evet arkadaşlar, cevabı çok acı bir şekilde alıyoruz her geçen gün ;)

  • mezarkabul  (18.12.21 05:57:53)