[]

Köpeğe başka ne komut öğreteyim?

Mart basindan beri köpeğimiz var. Su an İngilizce olarak;
Otur, yat, bekle, birak(leave it; yediği seyi, baktigi şeyi vs), birak (drop; agzindaki topu) getir, koş, dur, bırak/dur(off; yemek veriyorum bitti ama hala bakıyor off diyorum anliyor, oyun oynarken off diyince oyunu bırakıyor vs), hadi (ya bunu Türkçe öğrettim agiz aliskanligi sebebiyle, eve gelince yere öyle bir pozisyonda yat ki patilerini sileyim demek bu), halter (kafasini head haltera gecirmek), gel, heel (Türkçesi ne bilemedim, solumda yürüyüp bana bakmasi icin), benimle (with me; neredeysen kos, soluma gel ve otur bana bak), lets go (bunu yürürken hadi yon degistirirken falan kullanıyorum), sag/sol pati (patisini vermesi icin)

Baska ne ogreteyim hareket ya da komut olarak? Hızlı öğreniyor zaten burnunun üstün ödül koyup beklemesini saglamam 2-3 deneme aldi, bacaklarimin arasindan geçmesini sağlamam 2 deneme. Ne verdiysek aliyor çocuk borador(border collie, labrador) haliyle eğitime, öğrenmeye aç.

Bunlarin bir de fransizcalarini öğretebilirim misal.

 
labradorlar koklayıp bir şeyleri bulma konusunda da iyiler zaten doğal olarak. border collie de çoban köpeği zaten.

komuttan ziyade geniş alanlara bir şeyler saklayın salın sonra bulmak için saatlerce koşsun getirince ödül verin :D
  • passion rules the game  (16.07.21 18:54:26) 
@passion malesef anskiyete sorunu var su an için cok fazla kendi basina salamiyorum, ilac+conditioning. Yani belki denerim biraz seyrek saat denk getirirsem. Evde yapiyorum bunu ofelia'nin önerisi sonrasi; evde baya mutlu oluyor manyak gibi kokluyor zaten ve buluyor.


  • logisticsmanager  (16.07.21 18:55:57) 
sizden başkasının elinden bir şey yememeyi ya da en azından sokakta bulduğu ve/veya ona verilen şeyleri yememeyi öğretebilirsiniz.
bu komut değil tabii ama bir şekilde öğretmeniz iyi olur.

  • blatta hiberna  (16.07.21 18:58:28) 
şu durum için komutunuz yoksa diye yazayım. benimkiler ağaçların etrafından geçerken bazen aralarından dolanıyorlar, yani kayış dolanıyor, ya tasmayı ağaç gövdesinden geçirip almam gerekiyor ya da köpeğin geri geri çıkması gerekiyor. "bu tarafa" komutuyla geri çıkıyor benimki.


  • pide  (16.07.21 19:02:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.