İnternet Bağlantı Hızı

Millenicom müşterisiyim. 35Mbps'e kadar olan tarifeye üyeyim ama reelde hız 15 ile 27-28 arasında değişiyor. Ben bir üst pakete geçsem (50 veya 75/100Mbps) reelde alacağım hız değişir mi?

Mantığım değişmez diyor. Müşteri temsilcisi aldığınız hız artacaktır dedi. Bu işin tekniğini bilenler beni aydınlatabilirse ona göre bir üst tarifeye geçmeyi düşünüyorum.

Altyapı kontrolünde 100Mbps'e kadar bağlantı alabilirsiniz demişlerdi ama bilginin doğruluğunu teyit edemiyorum.

Altyapı destekliyorsa değişir.

Yıllar önce Vodafone 16 kullanıyordum. Ortalama 14 mbit alıyordum.

Daha önce turknet 35 kullanıyordum. 27 veriyordu ortalama.

Turknet 100 mbite geçtim 7-8 ay önce ortalama 95mbit alıyorum su an.
  • westblack  (16.07.21 09:27:04)
Değişir.

35 MBit'e kadar hizmeti verirken 15-28 arası görmenin nedeni yoğunluğa göre hızın otomatik olarak düşüyor olması. Yani sistem bilerek düşük oranlı hız veriyor sana herkese kesintisiz hizmet verebilmek için. 100 MBit'e kadar paketine geçersen reelde 50-80 MBit arası hız alırsın yine yoğunluğa göre. Örneğin gece 3 gibi girersen şu an da 35 MBit'e yakın hız görürsün.
  • himmet dayi  (16.07.21 10:24:41)
Şu an kullandığın modemin arayüzünde bağlantı bilgilerinin yer aldığı ekranı bulabilirsen eger hattının desteklediği maksimum hızı görebilirsin.

Ben türknet kullanıyorum. Modemimdeki baglantı bilgilerim aşağıdaki gibi, buna benzer bir ekran arayacaksın. bu şekilde net bilgiye ulaşabilirsin.

www.hizliresim.com
  • kaiserr76  (16.07.21 10:56:55)
hız testi yaparken wifi ile mi bağlısınız? wifi de gerçek hızı göremeyebilirsiniz.

  • Sir Anthony Hopkins  (16.07.21 11:13:34)
servis sağlayıcıların sattıkları toplam hız ile sundukları toplam hız arasında uçurum oluyor genelde. şöyle bir örnek olsun:

- apartmanda 5 daire olsun. 5'i de aynı servis sağlayıcıdan hizmet alıyor olsun. servis sağlayıcının bu apartmana sağladığı toplam hız 100mbit olsun. tüm dairelerde 50'şer mbit abonelik olsun, toplam 250 mbit abonelik var. eğer tek bir daire girerse, 50mbit verir. iki daire girerse de 50'şer mbit verir. 3 daire girerse 33, 4 daire girerse 25, 5 daire girerse 20 olur. ama eğer dairelerden birisi, bağlantı hızını 50'den 100'e çıkartırsa artık o daire diğerlerinden 2 kat hızlı bağlanır. 100mbitlik daire tek başına girerse 100 mbit alır. yanına 50'lik bir daire gelirse, 66-33 paylaşırlar. 1 tane daha 50'lik daire geldiğinde 50-25-25 paylaşırlar vs vs vs vs ..hepsi aynı anda girerse 32-16-16-16-16 gibi paylaşırlar.
  • co2s2  (16.07.21 14:45:05)
Evet 75'lik pakete geçtim ve 50 civarı hız alıyorum şu anda. Teşekkürler.

  • pispinti  (02.08.21 13:27:56)