kiracı tahliyesi hk.

4 sene önce kiraladıgımız bir ev var.(Nisan ayında)

4 yıldır bir problem yoktu. Bizim su an eve ihtiyacımız var(kendim oturacagım), 1 ay oncesinden durumu izah ettik ama kiracı cıkma taraftarı degil.

Kiralarken ne olur ne olmaz diye imzalattıgım tahliye taahutnamesi var, iki ay üst üste kira zamanında odenmezse gecerli olacak sekilde.

Kiracı Nisan ve Mayıs aylarında kirayı 10'ar gun gec yatırdı.

Bu tahhatutnameye dayanarak ihtarname cekebilir miyim? İhtar cekebilmek icin avukat sart mı? Bir de sürec nasıl devam eder?

kendiniz oturacaksaniz (gereksinim sebepli) taahhutnameye gerek yok (ki zaten muhtemelen gecerli olmaz, kira odememe sebepli tahliye sartlari zaten yasada belli diye biliyorum).

landlord-resources.theblueground.com

"Kira borcunun tahsilatı dışında, ev sahibi, ihtiyaç nedeniyle de kiracısını tahliye edebilir. Ev sahibinin eşi, altsoyu, üstsoyu ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konutu kullanma zorunluluğu bulunması, gereksinim nedeni ile tahliyeyi oluşturmaktadır Örneğin; ev sahibinin kirada oturması fakat maddi zorluklar nedeniyle kirayı ödemekte zorlanması, oluşan sağlık sorunları nedeniyle ev değişikliği gerekliliği ya da çocuğunun evlenmesi gibi durumlar doğrultusunda kiracı tahliyesi gerçekleştirilebilir. Bu durumda ev sahibi fesih bildirme sürelerine uygun olarak göndereceği bildirim ve belirlenecek tarihten 1 ay içerisinde açacağı dava ile kiracıyı tahliye ettirebilir. Ancak, mahkeme gereksinimin gerçek ve samimi olduğunu araştıracak ve buna göre tahliye kararını verecektir. Bunun yanı sıra, gereksinim amacıyla evin tahliyesi durumunda herhangi bir haklı sebep olmaksızın evin üç yıl geçmeden başkasına kiralanması halinde, son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemesi söz konusu olacaktır."
  • robokot  (15.07.21 23:17:36)
Kendiniz oturacaksanız istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz yukarda yazdığı gibi.

  • mg3929  (15.07.21 23:41:47)