r kodlama

merhaba,
elimde excel olarak buyuk bir data var. hoca bunu r uzerinden 'comp.dat' yapip, transpose etmemizi istiyor. ama normal t() ile deneyip write.csv yaptigimda sadece sol kismina bir kolon ekliyor, baska da birsey yapmiyor. internette buldugum sonuclar uzerinden gittim ama r studio kaldiramiyor yuku, donup duruyor. Bir baska denememde ise farkli bir output dosyasina koydugumda herseyi tek bir row uzerinde gosteriyor. bu konuda yardimci olabilir misiniz?
simdiden tesekkurler

Ben bu soruyu dun de gordum sanirim. Header kismi yanlistir yazmislardi.

Yuku kaldiramiyorsa o excel yerine ayni tipte 5 satirlik bir deneme yaparak cozersin.
Biz yazilimcilar boyle cozuyoruz sorunlari.
  • divit  (09.07.21 12:37:33)
dunku soru bu, ama halen cozume ulasabilmis degilim. header kisminda sorun yok, o kisimda mutabigiz. bircok deneme yaptim ama dogru olani bulamiyorum.
basliklardaki noktayi kendisi ekliyor. comp.dat mukemmel(sagdaki resim). transpose (soldaki resim) tamamen batiriyor. write yapmadan sadece dogru output'u gorsem o bile yeter.

  • cramschoolgirl  (09.07.21 13:53:33)
Tam olaran transpose edince nasil bir data formati istediginizi yazarsaniz daha rahat yardimci olabiliriz. Acaba transpose yerine long datayi wide'a mi cevirmek istiyorsunuz?

www.cookbook-r.com

Belki buradaki "From long to wide" bolumu yardimci olabilir.
  • Haldamir  (09.07.21 15:20:23)
@haldamir direk x y aksisini y x aksisi yapmam gerekiyor, ama buyuk datada sorun cikiyor. cookbook'daki from long to wide gibi degil yani

  • cramschoolgirl  (09.07.21 15:26:40)
yazdiginiz kodu ve input dosyasinizin en azindan bir bolumunu paylasirsaniz daha cabuk cozum bulursunuz

  • glore  (09.07.21 15:36:47)
> my_data<-read.table("mine.csv", sep = "\t")
> output<-t(my_data)
> View(output)
> View(my_data)
> my_data<-read.table("mine.csv", sep = "")

Fragment_length Missing_sites HindIII Nhal_HF HindIII_Nhal Sum
  • cramschoolgirl  (09.07.21 15:48:15)
Valla 12bin çok da büyük değil gibi sanırım uygulamada başka sıkıntılar olabilir. Direkt table ya da frame olmuyorsa matrixe çevirip ordan dene o da olmuyorsa numpy veya pandas ile python yardımıyla çözmeye çalış.

Hiç olmuyorsa dosyayı ya da dosya çok büyükse bir kısmını buraya yükle bir bakalım neymiş derdi.
  • j r r tolkien hayrani  (10.07.21 00:43:50 ~ 00:45:28)