[]

Sollama

Eklediğim görüntüdeki yolda sollama yapmak yasak mı? Sağda market var. Arabalar park hâlinde. Bazen araba çıkıyor. Sağ şerit genelde dolu oluyor. Bu nedenle sollama yapmak yanlış olur, değil mi?

www.hizliresim.com


 
Yasak. Kesikli çizgi olması lazım.


  • himmet dayi  (06.07.21 22:22:18) 
@himmet dayi, sağda park etmiş araç var, geçiş nasıl olacak, ortadan mı?


  • dissendium  (06.07.21 22:24:37) 
Sollanir ama kaza durumunda sen suçlu olursun.
Önümde mıy mıy birisi gitse ben dayanamam geçer giderim ya da arkadan taciz ederim.

  • etna  (06.07.21 22:50:34) 
mecburen karşıya geçilecek ama kaza olursa sadece sen suçlu olmazsın, oraya park edenler de kazaya sebebiyetten suçlu olur. pratikte orada karşı şeride geçtin diye ceza yemezsin ama teoride sollamanın yasak olduğu şerit çizgileri onlar.


  • himmet dayi  (07.07.21 00:43:13) 
ortadakiler "sollamanın yasak olduğunu gösteren şerit çizgisi" değil, "bölünmüş yol çizgisi"dir. orası aslında bir refüj, bir kaldırım, bir görünmez duvardır. yani burası geliş gidiş çift yön bir yol değil, bildiğin "bölünmüş yol"dur. o çizgiden karşıya geçmek, ortadaki refüjün üstünden aşıp karşı şeride geçmekle aynı şeydir.

ihlal edersen "hatalı sollama" değil, "karşı şeride geçme" cezası ile karşı karşıya gelirsin.

tabii bu yazdıklarım teorik. park edeni bi de üstüne gidilecek yolda ikinci sıra yapıp dörtlü yakan olunca durup bekleyecek halimiz yok, karşı şeritten geçer gidersin. polis bile görse ceza yazmaz buna. ha gıcık oluğ yazdı diyelim, yapacak bir şey yok, yasal olarak haksızsın. itiraz edersen en fazla ikinci sıradakine, veya park yasakda ilk sıradakine de park cezası yazdırırsın, ama senin karşı şerit cezanı da silmezler tahmin ediyorum.
  • kibritsuyu  (07.07.21 01:12:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.