sadece UV ışığı geçiren cam filtre ile cep telefonundan fotoğraf çekilirmi?

www.aliexpress.com
ürün bu.
amacım bu filtreyi cep telefonunun kamera merceğinin üstüne koymak, sonrada deniz tatiline giden yakınlarımın yüzünde oluşan UV ışın tahribatını fotoğrafını çekmek.

güneş UV ışığın yüzde yaptığı görünmez tahribata bir örnek ;
www.cnet.com

kolarivision.com
bu sayfada nasıl UV fotoğraf çekileceği anlatılmış ama tam anlamadım.

1) Remove the UV transmitting bandpass filter from your lens.
2) Disable the AF of the lens

bu 2 madde cep telefonuna uygulanabilirmi ?

Tüm fotoğraf makinelerinde ışığın sadece görünen dalga boylarını geçirmek için filtre olur, yani kamera önüne sadece UV geçiren filtre koysanız da kameranın kendi içindeki filtre UV'yi geçirmeyeceği için çekim yapamazsınız. Linkteki sitede makinayı açıp içindeki filtreyi çıkartıp, UV geçirebilir hale getirmek ve netleme sistemini de yeniden ayarlamak için hizmet satıyorlar bu nedenle. Cep telefonu için pek sanmıyorum ama belki DIY sitelerinde kendiniz yapabileceğiniz bir yöntem olabilir.

  • mikro patlama  (06.07.21 00:56:46)
Kamerayi komple soksen de lensler uv gecirmez, sensoru direkt objeye tutman lazim onun da ustunde kaplama olabilir, %99 vardir.
Sandigidan zor bir olay cunku seffaf plastiklerin cogu uv gecirmez camlar da belli bir oranda gecirmiyor.

Evdeki isik sensorunu dusundum o bile plastik kapli.
  • divit  (06.07.21 02:29:35)