[]

Kedilerin dil bilmesi

Şu videoda kedinin tepkisi söylenen şeyi anladığını mı gösteriyor?

youtu.be

Diyelim bu kedi doğduğu andan itibaren hep Türkçe öğrendi. Biz bu kediye Türk kedi diyelim. Bu Türk kedi ABD'ye gitse söylenen şeyleri anlar mı? Bir süre İngilizce öğrenmesi mi gerekir? Yoksa kediler dil bilmiyor da sadece konuşma biçiminden mi anlıyor söylenenleri?

Kediniz varsa neleri anlıyor?

 
Kedinin önceki videosuna sonradan ses de eklenmiş olabilir. Internette gördüğünüz her şeye inanmayın.

Dilbilimci olarak bu konuda çok test okudum. Hayvanlar kelime ogrenebilir. Stop kelimesini duyan köpekler gerçekten buna alismissa durur and dur derseniz durmaz. Yüksek sesle söylerseniz belki dikkatini çektiği için bir saniye bakar. Bu kendi gözlemim. Tabi bir cümle anlayamazlar.
  • howfaristhesky  (04.07.21 19:36:21) 
@howfaristhesky, her şeye inandığımızı nereden çıkardın?


  • dissendium  (04.07.21 19:41:33) 
Cumleyi anlamiyor vurguya ses tonuna falan bakiyor.
Polis kopeklerine ayni komutlari baska dillerde de ogretiyorlar. Yine tek hece tabi.

Bizim akrabanin kedisine de of her yerim tuy oldu kalk ustumden diyordu anlayip gidiyordu. Orada anladigi tek sey kadinin of demesi.
Of hava cok sicak dese yine kalkacak.
  • divit  (04.07.21 19:57:14 ~ 19:57:32) 
ses paternlerini tanırlar. wsvn.com


  • do you remember me  (04.07.21 22:16:08) 
Hayvanlar uzun ve komplike cümleleri anlayamazlar.
Basit ve anlaması kolay kelimeleri ( ses tonu ve vurgudan da faydalanarak) tanırlar. Türk kedisi türkce kelimelere daha yatkın olur tabi ki.

  • vizivozo  (04.07.21 23:24:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.