Ram arttırımı

kullandığım toshiba notebook ta 2 gb ram var,onu 3 gb ye çıkartacağım ama hem fiyat hemde kalite olarak hangi markayı almalıyım?
ram arttırdığımda bilgisayar format yiyecek mi yoksa aynı şekilde kullanmaya devam edebilecekmiyim?

önemli olan iki ram'in çakışmadan çalışmasıdır. bilgisayarınızdaki ramin hızına uygun bir ram almaya dikkat edin.

  • akustik cinayet  (30.05.10 11:27:54 ~ 11:28:24)
formata gerek yok.

  • grgn  (30.05.10 11:29:50)
öncelikle laptopta genelde 2 tane ram yuvası olur acaba seninkinde nasıl takılı... yani 2 slot un var ve 1+1 şeklinde mi, yoksa direk 2Gb olarak mı takılı. 1+1 şeklinde ise mecburen bir tanesini çıkartıp gidip 2Gb lik alacaksın. Eğer direk 2 slot var ve bir tanesine 2Gb lik takılmış ise gidip 1Gb lik almanız yeterli olacaktır. Fiyat ve marka konusuna gelince öncelikle laptop ta takılı olan ram in markasına bakın ve mümkünse aynı markayı tercih edin. dikkat etmeniz gereken diğer bir konu frekansları yanı olmak zorunda. aksi takdirde performansan düşer.

size tavsiyem; laptopun alt kapağını sökün ve ram lerinizi kontrol edin.

Edit: format atmanız gerekmiyor.
  • janavarorion  (30.05.10 11:38:40 ~ 11:40:02)
janavarorion'un dediklerine ek olarak laptopun modeline göre ram slotlarından biri klavyenin altında olabilir.

  • fortisvita  (30.05.10 13:05:44)
cpu-z veya speccy programlarıyla bilgisayarındaki ramlerin cinslerini ve hızlarını öğrenebilirsin. buna uygun olarak (400, 533,666'ya uygun olarak) ram alabilirsin.

  • bykush  (31.05.10 04:58:11)