Balkan ülkeleri veya Azerbaycana Yerleşmek

Ben bir üniversitede öğretim görevlisiyim. Eşim de sağlıkçı. İngilizcelerimiz var.

Benim bu ülkelerde akademik kadro bulabilmem için en gerçekçi durum doçentliği almış olmam. O da kısa vadede olamaycak.

Biz buralarda ne iş yapabiliriz sizce güzel bir hayat için? Kendi çapımda araştırmalarım sonucu bazı fikirlerim var ve yol yordamı biraz çözdüm.
Çama buradan spesifik öneriler ve tecrübeye dayalı yol yordam tavsiyesi gelir belki.

Spesifik oneriler demissiniz ama biraz soru sormaya geldim :(
Azerbaycan icin: diktatorlukle yonetilen bir ulkeden diktatorlukle yonetilen baska bir ulkeye yerlesmek ne kadar mantikli? Ozel sebebiniz var mi? (Merak ettim :) )

Balkan ulkeleri: AB uyesi olanlar mi? Yunan/bulgar/romanya? Oradakiler bati avrupa’ya kapagi atmaya calisiyorlar. Yunanistan’da yasam basarili bence ama dil olmadan calisamazsiniz tabi alaninizda. (Belki akademisyen calisabilir) bir de kimliginizle ilgili sikinti yasayabilirsiniz.

AB uyesi olmayan balkan ulkeleri: hepsi batiya gitmeye calisiyor :/ bosna hersek, kosova ve makedonya sizin ve esinizin calisabilecegi ulkeler olabilir, oralara yogunlasabilirsiniz. Sebebi de turkiye’yle biraz daha hasir nesir olmalari.
Belgrad’da hayat muhtemelen iyidir ama turkiyelisiniz ve hala irkcilik var. (turist olarak gidince yoktu gerci :D)
Karadag cok popi, ozellikle sahil kesimi.
  • kuehles blondes  (04.07.21 10:22:57)
türkiye'de kadro bulamayıp azerbaycan'da liyakatle kadro bulabileceğinizi düşünüyorsanız daha çok kitap okumalı ve bağımsız medya izlemelisiniz.

  • yeahbutso  (04.07.21 11:26:40)