Köftenin sırrı ne?

Şu zamana kadar ne kadar köfte yapmayı denesem hep tavada dağılan böyle sımsıkı görünen bir köftem olmuyor, bir gün önceden dolapta beklettim, karbonat attım, yumurta, ekmek, dana döş; ne püf nokta varsa denedim, olmuyor arkadaş

youtube'da videoları takip ediyorum ama benimki bir türlü bütün halde güzel köfte olmuyor, bunun bir olayı var mı bütün halde sımsıkı, dağılmayan, pürüzsüz kalan köfte için?

yağı çok koymuşsun fakat yeteri sıcaklığa ulaşmadan koyunca pişerken dağılıyor, ya yağsız pişir (tavada ince bir tabaka olsun sadece) ya da yağ iyice ısınsın

  • freebird5406_2  (03.07.21 17:20:41 ~ 17:23:27)
Yeteri kadar yoğurmuyorsunuz muhtemelen.

Köftelerim köfte sevmeyen biri tarafından bile beğenilir. Tam ölçüyü yazıyorum:

1. Bir soğanı rendeleyin ve suyunu sıkıp posasını köfte kabına alın.
2. Bir diş sarımsak veya bir çay kaşığı sarımsak tozu ekleyin.
3. Kıymayı ekleyin.
4. Bir yumurta kırın.
5. Üç yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı galeta unu, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber, pul biber, kimyon, kekik ekleyin.
6. 10 dakika kadar elde yoğurun.
7. En az yarım saat buzdolabında dinlendirin.
8. Sonra ister fırında ister tavada pişirebilirsiniz.

Kıymayı göz kararı koyuyorum. (340,400 gr.) ne varsa.
Bazen bu malzemelerin yanına bir adet kabak rendeleyip suyunu süzüp harca katıyorum. O da güzel oluyor.
  • ruhen hastayim ben  (03.07.21 17:59:44 ~ 18:02:29)
  • divit  (03.07.21 18:08:20)
valla çok eskiden ilk denediğim zamanlarda soğanı rendelemek yerine doğrayarak yapmıştım o zaman dağılmış saçma sapan bi şey olmuştu. soğanı rendelemeye başladıktan sonra bu problem kalmadı. bi de ekmekleri çok ufalamıyor olabilirsin. zaten ekmeğin de bayat olanı daha makbul. eğer bu imkanın yoksa galeta unu al.

bir de atom parçalamıyorsun sonuçta köfte alt tarafı. bu kadar kendini yıpratma. :)
  • bohr atom modeli  (03.07.21 18:44:54)
Doğru et seçimi,
İyi harç,
Güzel yoğurma ve
Doğru pişirme sonucu kötü olabilecek köfte yoktur.
Kıymayı dana kuzu 60/40 çektirin
Harç malzemesini abartmayın
İyice yoğurun
Doğru sıcaklık ve tava seçimiyle pişirin
Afiyet olsun.
  • erty_ksk  (03.07.21 18:46:16)
Döküm tavanız yoksa onu deneyiniz.

  • teletabi  (03.07.21 18:49:57)
Yoğurmak lazım

  • baal  (04.07.21 06:30:17)