ezan sesi

bir-iki haftadır yakındaki cami ezan sesini bi kaç kat yükseltti.
kışın dahi pencerem açıktı, yani yaz geldi diye farkettiğim bir şey değil.

aşırı rahatsız edici. zamansız ve metalik okunuyor. son ses olduğu için de bi şey anlaşılmıyor. normalde ezan ya da selayı seven biri olmama karşın ezan sesini duyunca sinirle pencereyi kapatır oldum artık.

sizin orada da son haftalarda ezan sesini yükseltmek konusunda ayar çekildi mi?
diyanetten falan baskı kurup tüm camilerde ezanı son ses yapıyorlar sanırım propaganda amaçlı, başka bir açıklaması olamaz bunun.

evde dizi film izlerken durduruyorum ezan bitince devam ediyorum o kadar çok çıkıyor sesi artık. linç yemeyeceğimi bilsem gidip hocayla kavga ederdim.

  • reanarchy  (02.07.21 17:47:07)
Biz de aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Eşim camiye gidip konuştu çocuk var uykusundan uyanıyor diye, onlar da biraz kısarız dediler ama hiç bir değişiklik yok. Belki siz de bu tarz bir bahaneyle gidip konuşabilirsiniz, bakarsınız işe yarar.

  • fotrsapka  (02.07.21 17:48:41)
Keşke sadece ezan okunsa. Haftanın her günü ezan dışında da bir şeyler okuyorlar sürekli bizim buradakiler rastgele zamanlarda. Ses sonda, bir de üç dört farklı cami var civarda.

  • nehara  (02.07.21 17:50:38)
Telefonla konuşurken dışarıdaysam falan karşı tarafın söylediğini anlamıyorum.

  • integrative  (02.07.21 17:53:13)
aynen son ses açtılar, linç yemeyeceğimi bilsem şikayet ederim +1

  • trajikomix  (02.07.21 19:49:35)
evet biz de rahatsız oluyoruz. hatta ev arkadaşım işteki arkadaşlarıyla bile aynı şeyi konuşmuş. ezan mezan sela sömürebilecekleri her şeye daha bir dört elle sarılıp b*kunu çıkartmak istiyorlar şeklinde yorumladım.

  • Mossy  (02.07.21 21:11:26)
Aynı duyguları 1500 yıldır paylaşıyoruz. İnternetin icat edildiği yıllardan bir flash animasyon ile derdimizi anlatmışlardı. Bekleyin yükleniyor...
www.youtube.com

  • rastinon  (02.07.21 23:25:01)
isterse fısıltıyla okusunlar, ezan denen şeye hepten sinir oluyorum. günde 5 kez, kelimenin tam anlamıyla *her yerde* birilerinin yabancı bir dilde uzun uzun bağırmasının nesi nasıl normal olmuş anlamıyorum zaten. dinde zorlama yok derler bir de. bu zorlamayan hali yani. bi de bunun selası bilmem nesi var. tamamen gürültü kirliliği bence.

  • dnzbrs  (02.07.21 23:32:28)
Ben geçenlerde ezan kötü okunduğu için ilçe müftülüğünü aradım, derdimi kibarca anlattım, şaşırtıcı derecede anlayışlı çıktılar ve bir sonraki ezanı başkası okudu asıl müezzin izinde miymiş neymiş onun yerine bakan kötü okuyormuş.

Siz de şansınızı deneyebilirsiniz bence.
  • chicha_v2  (02.07.21 23:54:57)
Cimer'e yazmanızı tavsiye ederim. Ezanda ki kelimeler artık anlaşılmıyor sadece e ve a harfleri uzatılıyor. Aradım ilçe müftülüğü bana hak verdiler ama nedense yine aynı şeyler devam ediyor. Her vakit bir camii okusa aslında daha mantıklı tüm sesler birbirine giriyor ve hepsi son ses kafayı yemiş bu diyanet. Akp propagandası başka birşey değil

  • yamuhu  (03.07.21 12:10:38)