yatırım fonları ile ilgili basit sorularım

arkadaşlar merhaba,

yatırım fonlarına girmeyi düşünüyorum.

oldukça basit bir soru soracağım;

www.tefas.gov.tr

İŞ PORTFÖY EMTIA YABANCI BYF FON SEPETI FONU'nun analizi var linkte.

Son 1 yıl getirisi %82 demiş.

Bu şu anlama mı geliyor?

100.000 koymuş olsam fona 1 yıl sonra 182.000 lira alacaktım.

Doğru mudur ?

Bir de ben yapı kredi kullanıyorum, mobil uygulamadam fon alır gibi yaptım, sadece kendi fonlarını alabiliyorum.

istediğim her fonu alabilmem için ne yapmam gerekir ?

1. Soru: kısmen doğru . Yabancı endex fonlarında yüzde 10 stopaj kesintisi var.

2. Soru: ykb menüsünü bilmiyorum ama tefaş fonları diye menü olması lazım.mobil uygulamada yoksa web üzerinde kesin vardır.
  • Mistyimage  (02.07.21 02:36:48 ~ 21:09:35)
2. Soru: ykb dışındaki fonları işlem saatieri içinde görüp alım emri girebiliyorsun. Görememe sebebin muhtemelen budur.

  • himmet dayi  (02.07.21 05:49:25)
1. Yıl yüzde 82 kazandırmış olması bir dahaki sene gene aynı olacağı anlamına gelmiyor. Şuan çoğu fon aşağı yönlü. Piyasalar düzelirse olabilir. Ancak 2021 için bu şekilde kazançlar ben öngörmüyorum

  • grid  (02.07.21 07:58:02)
Yapı krediden yatırımlar- fon alış şeklinde giriş yapıp istediğin fon şirketini şeçip. Seçtiğin şirketin fonlarından alım yapabiliyorsun

  • grid  (02.07.21 08:00:26)
üstatlar çok teşekkürler.

peki fonların güvenirliği için neler söyleyebilirsiniz.

paramın azalmasını göze alıyorum ama tamamen yok olması gibi bir durum var mı veya işin içine dolandırıcılık girebilir mi? fonun batma ihtimali var mı ? bu çok sık yaşanır mı?
  • yassayf  (02.07.21 09:58:46)
@anlatamıyorum uyardı. Stopaj yüzde 20 değil yüzde 10.

  • Mistyimage  (02.07.21 21:09:18)
@anlatamiyorum

çok teşekkürler üstat katkılarınız için.
  • yassayf  (03.07.21 17:21:54)