Muhasebe Sorusu / Örnek Vaka / Uluslararası Cari Hesap

=> Türkiye'de bir firma var ismi T olsun
=> Japonya'da bir firma var ismi J olsun
=> Kanada'da bir firma var ismi K olsun.

T firması J firmasına mal satıyor, J firması da bunları alıp Japonya'da satıyor. Vadesi geldiğinde de T firmasına ödeme yapıyor.
J firmasının T firmasına aldığı malların karşılığında 100.000$ borcu var.

T firması J firmasına bir gün diyor ki, ''benim yaptığım kendi işim haricinde Muğla'da üreticim var, fakat ben bu ürünü regülatif olarak Kanada'ya satamıyorum, sen satmışsın gibi gösterebilir miyiz? Sonra sana gelen 40.000$'ı bana gönder.'' J firması da tamam diyor.

J firması T'den ihracat ve yükleme evraklarını alıyor, K firmasına gönderilmek üzere 40.000$ fatura basıyor ve faturayı gönderiyor (transit ihracat, mallar TR'den, fatura Japonya'dan). K firması, J firmasına 40.000$ ödemeyi yapıyor ve J firması da bunu T'ye gönderiyor (halihazırda T'ye borçlu olduğu için ödeme yapmasında bir sıkıntı yok). Kağıt üzerinde bu işi resmi olarak J firması yapmış oluyor.

Peki; bu işin carisi nasıl hesaplanır? J firmasının borcundan düşülmüş olur mu? Bu olaya tüzel olarak nasıl bakılır? T firması elbette ki bu paranın içinden Muğla'ya da ödeme yapıyor, haklı olarak da alacağı devam etmeli, gel gelelim bu cari hesap bildirimine nasıl eklenmeli? J firması ''beni ilgilendirmez ben borcumun bir kısmını ödedim'' diyebilir mi? Bu durum ne gibi laleliklere gebedir?

Teşekkürler şimdiden.

Not: Yukarıdaki senaryo, hesaplar ve ülkeler hayal ürünüdür.

T, k firmasına düzenlediği faturayı j firmasından tahsil ediyor. İhtilaf durumunda j firması k dan gelen iletmiş olduğu bu para için önceki borçlarıma mahsuben gönderildi diyebilir. Tahkimde bu durumun ispatı için ya önceden t ile j sözleşme imzalayacak ya da t malları konsinye olarak j ye gönderip faturalar düzenlenecekti.

  • dreamsandcolours  (28.06.21 14:55:34)