[]

Bir müziğin özgün olduğunu nasıl anlarım?

Teknik olarak yani, hani makale testleri var özgünlük için. Bu olay müzikte de var mıdır acaba ?
 
Zor iş yani 1:1 parçayı verince database tarayıp odur budur şudur, ya da üzerinde telif vardır diye veren sistemler var da özgünlük bununla bitmiyor.

Ben oturup metallica parçası çalıp söyleyince de kaçtı özgünlük.
Gerçi youtube cover'ları bile güzel güzel yakalıyor.

Ben öğrenciyken müzik teknolojilerinde bir hocam shazam falan henüz çıkmamışken müzik tanımlama algoritmaları üzerine bir şeyler anlatmıştı çeşitli yolları var da. (hatta stereo bir kayıttan dehşet detay çıkarabildiğimiz bi çağdayız) ama mevzu database'de bitiyor eldeki parçayı dünya üzerindeki tüm parçaların olduğu bi database ile karşılaştırmamız gerekiyor ki aha özgün değil bu diyelim.

Ha özgün müzik ne kadar var onu da müzikologlar tartışsın tabi bi de :D
  • hedep  (28.06.21 01:16:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.