Göl kenarındaki köyde ne olsa yemek istersiniz?

Merhaba.

Annem uluabat gölü kenarındaki köyümüzde yaşıyor. Bir cafe, bir restoran ve bir dernek var hizmet veren.
son on yıldır köye talep gitgide artıyordu, pandemiden sonra iyice sandalyesini kapan gelir oldu. Epey bir sirkülasyon var.
Biriler gözleme, birileri de lokma yapmaya başladı.
Annem de bir şeyler yapmak istiyor. Birkaç tabure, masa şemsiye alalım, ben de bir işe girişeyim diyor.
Bu ürünler dışında ne yapabilir? farklı olursa daha rahat eder diye düşünüyoruz.
Siz çayırlık çimenlik bir yere gittiğinizde ne yemek istiyorsunuz? Ya da içmek?
Her türlü öneriye açığız.

Sucuk ekmek iyi gidiyor:)

  • suicides underground  (23.06.21 22:31:39)
Köfte ayran güzel gider. Üzerine de çay.

  • Amaranta ursula  (23.06.21 22:33:21)
yemek gibi mi olacak, börek gibi, ekmek arasi gibi mi olacak?

balik ekmekte olabilir.
  • durgunfoton  (23.06.21 22:37:27)
Gözleme ama iyi yapılmış hatta hazır değil el yufkasından mümkünse

  • freebird5406_2  (23.06.21 22:37:41)
@durgunfoton Ekmek arası gibi olursa daha pratik olur diyoruz ama balık ekmek için balığı temin etmesi zor olur. Biz de her zaman getiremeyiz.
Köfte ekmek öne çıktı, bize de mantıklı geliyordu.
Gözlemeyi ve pişiyi (biz lokma diyoruz) yapan var diye istemedik ama en olmazsa yine gözleme olacak.
Çibörek de not aldım.
Sucuk ekmek cidden tutar mı aşırı kolay diyr hiç düşünmemiştim ama ben de severim şahsen
  • somethinginthewayshemoves  (23.06.21 22:42:12)
bence diyet yapanlar icin güzel bir salata kaseside olsun menüde. almanlarin dönerbox'i gibi yapip icine köfte, tavuk falan koyarsiniz.
bi yere gidiyosun ekmek, ekmek ekmek..

tursu olursa veya tursu suyu olsa kesin alirdim.

ev yapimi ekmek ne biliyim recel vs falan yapip kenara koyarsaniz yine alan olabilir.
  • wishmaythşngs  (23.06.21 22:51:19)
oraya gelenlere satmak için, o yörede iyi yapılan bişey olsa daha iyi olmaz mı?
atıyorum pekmez, mantı, veya bir peynir türü filan?

  • etna  (23.06.21 22:52:59)
sadece köfte, sadece sucuk değil, ızgarada pişirebileceğiniz her şey olur. kuzu şiş, tavuk şiş vs. getirtebildiğiniz günlerde balık. mesela sürekli tedarik zor oluyorsa haftada bir getirtip "cumaları balık günü" gibi yapabilirsiniz.

açıkçası göl kenarında yenilen ızgaralar bana hep çocukluğumu hatırlatır. ekmek arası da yapabilirsiniz elbet, pratik olur ama tabakta sunmayı da düşünün.

çayı da semaverle sunarsanız hem şekilli olur, hem daha çok ilgi çeker.
  • kibritsuyu  (23.06.21 22:53:30)
@wish
Ev yapımı ürünler koyacak, reçel, zeytin, salça, erişte, tarhana, turşu vs.
Ama öyle diyet işlerini pek beceremez gibi bizimki, normal köylü teyzesi
  • somethinginthewayshemoves  (23.06.21 22:53:38)
@etna aslında mantısı değişiktir buranın. Tavuklu ya da ördekli sulu bir mantı yapılıyor.
Mantıyı da masaya yatıralım ehahsj hepsi mantıklı geliyor bir mekan açabilsek keşke de yapsak hepsinden.
@kibritsuyu evet balık haftada bir olursa rahat temin edilir, hem çeşit hem de bir gün balık günü bir düzen getirir.
Tedariğe göre x balık, y mantı günü gibi de olabilir sanki di mi
  • somethinginthewayshemoves  (23.06.21 22:59:24)
köy kahvaltısı olsa süper olur. bugun gördüm bir facebook grubunda bir kız yazmış mesela, salda gölünün kenarında yediği kahvaltıyı hala unutamamış çünkü ürünler organik lezzetliymiş.
ankara'da eymir gölünde balık ekmek yemeye gidiyoruz mesela, büfeler salaş balık ekmek satıyor 20 tl idi en son. ve acayip bir talep var. uskumruymuş sanırım ama salatayla fala baya leziz oluyor. tükrük köftesi de yine güzel olur tabi çeşit açısından.

  • omonia  (23.06.21 23:04:35)
Uskumru balık ekmek balıgı sanırım. Onu söyledi bir iki arkadaşım da. Balık halinden mi alıyoruz biz onu metrodan falan mı acaba :/
Bu konuda aşırı cahil olduğumuz çok belli değil mi :(

  • somethinginthewayshemoves  (24.06.21 00:17:06)
Serpme kahvaltı her türlü gider. Mantı, kiremitte sucuk, köfte... Orda ne yetişiyorsa soğuk meyve suyu (örn:karadut suyu), dondurma.

Bir de satış standı: organik köy reçeli, salçası, çilek, kiraz...
  • zihua  (24.06.21 10:35:04)