[]

Çiftçi belgesi / çiftçi kredisi

Çiftçi kayıt belgesi alımı hakkında bilgisi olan var mı?
Üzerine şuan bir bahçe tarla vb birşey yok ama mesela fındıklık almak istesem ciftci kredisinden yada arazi alım kredisinden faydalanabiliyormuyuz?

Faydalanmak için hangi yolları izlemek lazım

Bilen varsa yardımcı olabilir mi

 
çiftçi belgesi arazi/tarlanın olduğu ziraat odasına kayıt ile yapılır.
odadan verilen evraklar doldurulur. tarla size ait ise tapu/hisse bilgileri girilir. adınıza kayıtlı tarla yoksa icar (kira) sözleşmesi ile birinden kiralanır. bu evrakın boş halini ziraat odası verir. taraflar imza eder. tapu fotokopisi ile evraklara iliştirilir. kira sözleşmesini arazinin olduğu köyün/mahallenin muhtarı ve iki azası şahit olarak imzalar. keza çiftçi evraklarını da imzalar. evraklar odaya teslim edilir kayıt ve oda aidatı ödenir. çiftçi kayıt sistemi için 6 lira ödenir ilçe tarıma gidilir artık bu internet üzerinden e-devlet ile yapılabiliyor.

ziraat odasına danışın sizi yönlendirecektir.

çiftçi kredisi nakit paradan ziyade ziraat ve tarım odalarının ilaç/gübre/mazot desteği şeklinde yürüyor. al para sana, istediğin tarlayı al mantığında olmuyor benim gördüğüm.

onun için bankaların gayrimenkul kredileri var. örn; şekerbanktan kullanmıştım. onlar da 2b nitelikli tarlanın devletten satın alınması için vermişlerdi. para direkt olarak hazineye yattı. ben aldığım da krediler uygundu. 100bini 60a böldüler, 140bin olarak ödüyorum. şu an oranlar ne bilmiyorum. ziraatte uygundu ama bir sebepten almadım şimdi hatırlamıyorum.

tarım kredi kooperatifleri tohum, ilaç, gübre vb. destekleri veriyor arazi almayı duymadım.

edit: şekerbanka ödüyorum demişim ama bitirdim erken kapadım. başka bir kredi kullandım esnaf kefaletten. zaten dört koldan kredi ödüyorum şu an azaltayım dedim. son olarak çiftçiyim ve esnafım çok yatırım yaptım. batığım. bir şekilde elimden mal çıkarmadan çıkmaya çalışıyorum. umarım başarılı olursunuz. kılı kırk yarıp hesap yapın.
  • phonex  (21.06.21 21:52:22 ~ 21:55:50) 
Allah yardımcınız olsun teşekkür ederim cevaplarınız için


  • horizon  (23.06.21 10:50:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.