[]

Mali müşavirlere-ev hanımı şirket kurulumu

Annem evde dikiş makinesiyle bazı ürünler üretiyor. Arada dekoratif mumlar vb üretiyor. Sipariş olunca düğün vb için süs ve hediye ürünler yapıyor.

Bunları satmak için ufak bir şahıs şirketi kurmak niyetinde. Acaba şirketi kendi üstüne mi kurmalı, yoksa ben mi üstüme kurmalıyım.

Ben sigortalı çalıştığım için bildiğim kadarıyla bağkur ödememe gerek yok. Şimdi böyle ufak tefek üretimler yapan biri için bağkur primi bile oldukça yük oluyor çünkü.

 
şirket sizin üzerinize olursa anneniz işçi olarak gözükmeyecek mi? onun için sgk primi ödenmesi lazım olmur gibime geliyor...


  • sutlu nescafe  (21.06.21 12:15:29) 
Eğer 240.000 liradan fazla kazanmayacaksa 9/10 vergi muafiyeti alsın. Sadece %4 vergisi kesilir gelen paradan onun dışında şirket kurmasına gerek yok. Eğer 48.000’i geçmeyecekse de 9/6 vergi muafiyeti alsın onda da hiç kesinti olmaz.


  • sta  (21.06.21 12:37:04) 
şirket kurmayın. 9/6 veya 9/10 esnaf muafiyetine başvurun. şirket kurduğunuzda oluşacak tüm sabit masraflardan muafsınız. (en basit şirkette aylık sabit 1500 - 2000 masraf çıkar)

9/6 vergisiz yıllık 48.000 ciro
9/10 %4 cirodan kesinti yıllık toplam 240.000 tl ciro yapabilirsiniz.
  • orpheus  (21.06.21 17:00:07 ~ 17:00:35) 
bu 9/6 ve 9/10 tabirleri halk arasındaki bir kullanım mı? bir mali müşavir olarak esnaf muaflığı'na 9/6 ve 9/10 dendiğini ilk defa gördüm ve epey bir süre de anlamadım neden bahsediyorlar diye.

bahsedilen şey gelir vergisi kanunu'nun esnaf muaflığı ile ilgili olan 9. maddesinin 6. ve 10. bentleri olsa gerek.

kanunu okuyup şartlarını daha detaylı inceleyebilirsiniz.
  • kibritsuyu  (21.06.21 17:13:17 ~ 17:13:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.