[]

Zaman kavramı

Zaman sizin için ne ifade ediyor. Zamanımız bize mi ait yoksa zamanın köşesi miyiz? Biraz felsefe yapalım. Zaman kavramı bugünlerde çok kafamı kurcalıyor. Zaman mı bizi yönetiyor yoksa biz mi zamanı yönetiyoruz?
 
ya tam olarak bu soruyla mı ilgili bilmiyorum bazen aklıma şu geliyor: aslında ölüyüm ve geçmişimi yaşıyorum. ya da bunlar hayata dair hatırladıklarım. sonuçta öldükten sonrası sonsuz bir karanlık, öldüğünden haberin yok. yani aslında öldüm de haberim yok mu falan gibi.

ya da şöyle bir düşünce oluyor: 31 yıllık hayatımda iki kere ölümün köşesinden döndüm. O anlarda aslında öldüm ama bu ölmediğim evrende hayatıma devam ediyormuşum gibi hissediyorum.

onun haricinde zamanın dördüncü boyut olduğuna dair açıklamalara yani lineer değil şöyle böyle, aklım almıyor ne kadar çabalasam da.
  • sec guard  (20.06.21 23:27:18) 
*köşesi değil kölesi


  • naksidil  (20.06.21 23:28:35) 
zaman fiziki bir nesnedir. üstünde deney yapılabilen, extrem koşullarda esneyebilen fiziki bir olgudur.
insan olarak zaman boyutunda hepimiz sabit hızla ileliyoruz. bir günümüz 24 saat.
bu 24 saat benimde diyebilirsin, 24 saat içine hapsoldukda diyebilirsin, senin psikolojik durumunla ilgili bir durum.
tek gerçek zamanı verimli kullanmamız gerekmesi.
  • aslindasorunumpsikolojik  (20.06.21 23:45:50) 
Biz zamanı nasıl yönetebiliriz ki? Yönetmek demek istediğini yaptırmak demektir, yani oturup zamanın gidişatını değiştirebilirsen hızlandırıp yavaşlatırsan vs bişekil kontrol etmiş olursun. Şu klasik "zaman yönetimi" olayları da aslında zamanı yönetmekten ziyade zaman akıp giderken bişekilde onun bize pek zarar vermemesi, ondan birazcık faydalanmaya çalışmayı amaçlıyor. Dolayısıyla zamanın efendisi falan değiliz.

Zamanın kölesi de değiliz. Sadece zaman kavramının tutsağı gibi bişeyiz. Mesela benim en çok zorlandığım şey zamanın olmadığı bir evren hayal etmek. Bu noktada beynim error veriyor, ilerleyemiyorum çünkü her şey zamana göre kodlanmış bizim zihnimizde.
  • j r r tolkien hayrani  (20.06.21 23:53:11) 
Zaman yok şu an var. O da tamamen bize ait bir şey. Yani zamanın efendisi ama aynı zamanda çocuğuyuz. Ne halt ettiysek onun getirilerini yaşıyoruz yani.


  • 1bir1bir1  (21.06.21 01:56:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.