[]

Sarayburnu bizans hipodrom olayı doğru mu?

Ben bunu çok yeni duydum var mıymış böyle bir şey cidden? 1-2 kısa araştırdım yalan diyen de var. Var mı bi belgesel bi kaynak?
 
ne yalanı yahu, nette bir ton kaynak var. sultanahmet lisesine giderseniz hipodromun u şeklindeki kısmını görebilirsiniz. dikilitaş, yılanlı sütun vs. de tam hipodromun ortası.


  • candide  (20.06.21 19:52:32) 
Yani bu soru Roma'da Colosseum diye bi şey varmış doğru mu demek gibi.

Aya Sofya'nın önündeki alan işte Antik İstanbul Hipodrom'u diye geçiyor zaten tur gezilerinde falan. UNESCO Dünya Mirasları listesinde bile İstanbul Hipodrom alanı diye belirtiliyor o alan. Kim yalan demiş çok merak ettim :)

At arabası(chariot) yarışı Bizans döneminde çok önemli bir olaymış. Bizans tarihindeki ünlü Nika İsyanı'nın çıkış noktası chariot yarışlarıdır mesela. Mavi takım, yeşil takım falan baya şimdiki BJK-FB-GS gibi fanatikmiş millet
  • nundu  (20.06.21 20:08:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.