Futbol topuna bastığım havayı nasıl ölçebilirim

Futbolcuların aldığı hissiyatı almak istiyorum. Bunun için gittim profesyonel maç topu aldım, araştırdığım kadarıyla da basılan hava 8.5 - 15.6 PSI gibi bir şey. Ben bunu tam olarak nasıl ölçebilirim? Bu özellikte bir pompa var mı ya da kısacası ne yapmam gerekiyor?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Ağırlığından ölçebilirsin, profesyonel müsabakalarda kullanılan toplar belirli ağırlık aralığında, mutfak tartın varsa hassas ölçersin

  • freebird5406_2  (20.06.21 18:56:48)
@freebird5406_2 PSI değerini kilograma mı dönüştürmem gerek? Ona göre çıkan değer ağırlığında mı olması lazım acaba?

  • allahkitapwesli  (20.06.21 19:00:33)
inik topun ağırlığı diyelim 350 gram, maçta kullanılan topun ağırlığı da 390-410 gr olsun, basınç demek zaten içindeki hava miktarı olmuyor mu

Maçta kullanılan topun ağırlığını öğrenip içine o kadar hava bassan olur bence

between 410 g (14 oz) and 450 g (16 oz) in weight at the start of the match
of a pressure equal to 0.6 – 1.1 atmosphere (600 – 1,100g/cm2) at sea level (8.5 lbs/sq in – 15.6 lbs/sq in)
  • freebird5406_2  (20.06.21 19:04:55 ~ 19:14:20)
@freebird5406_2

peki ortam sıcaklığı yükselince içineki basınç artacak ya. bu durumda içindeki havanın ağırlığı mı artıyor?
  • himmet dayi  (20.06.21 19:27:13)
Sıcaklıkla havanın ağırlığı artmıyor tabi

410-450 g ağırlık 0.6-11 basınca denk geliyormuş, hava sıcaklığı gibi değişkenler olduğu için aralık vermişler, belki çok daha işin içinde biri vardır duyuruda
  • freebird5406_2  (20.06.21 19:32:01)
Abi topu tartıya koyarak bulamazsın basıncı falan. Bulursun da çok kompleks bir problem bu.

P.V = n.R.T

Formül bu.
P = Basınç
V = Hacim
n = Havanın mol miktarı
R = Gaz sabiti
T = Sıcaklık

Senin bildiklerin: V, R ve T. Hadi diyelim içi boş topun ağırlığını da buldun (nasıl olacaksa). Topa bastığın havanın mol miktarını da hava basılmış topun ağırlığı ile bulamazsın. Hava ağırlığı (ya da mol miktarı) zaten basıncın bilindiği durumlarda hesaplanabilen bir şey. Eğer hava tartıya ağırlık yapsa atmosfer de tartıya basar :) Hava basınçlı diye yer çekimine yenik düşmez.

Soruya cevap: Bunun en pratik yolu topul alıp bir akaryakıt istasyonuna gideceksin. Oradaki hava basma makineleri ile topu şişirecek gibi yaparsan ilk anda topun basıncını gösterir.

Diğer bir seçenek de barometreli pompa ile hava basacaksın.
  • himmet dayi  (20.06.21 19:42:05)