pazar günü elektrik süpürgesi çalıştırmak anormal mi?

sabahın köründe değil tabi ama mesela öğlen 12-1 gibi elektrik süpürgesi çalıştırmak çıkardığı gürültünün komşulara verdiği rahatsızlık bakımından makul karşılanmaması gereken bir durum mu?

komşu rahatsız oluyor diye pazar günü 1-2 saat elektrik süpürgesi çalıştıramayacaksa çalışan bir insan evladı ev temizliğini ne zaman yapacak?

Sabah 10 ile akşam 6-7 arası hiç de anormal değil. Laf eden olursa ben kavga ederim

  • cowboy  (20.06.21 13:41:45)
Anormal olan ne? Hafta içi herkes çalışıyor, haftasonu da temizlik yapılıyor. Annem ev hanımı o bile pazar yapıyor temizliği. En ufak sesten nem kapan da müstakil eve gitsin. Tabi 11-12’den sonra temizlik yapılmalı falan uyku durumundan dolayı ama gerisi boş tantana.

Bunu sorun yapan da, dert eden de görmedim. Bizim üst kat fix pazar 11 civarı yapıyor ben de 12’de haha
  • avatar is back  (20.06.21 13:43:48)
Ben bu işi pazar günü yine 12den sonra yaparım

  • freebird5406_2  (20.06.21 13:44:24)
pazar günü bu dediğin saatler gayet normal, pazar akşam 9'da yapılsa da ben rahatsız olmam gerçi

  • noxell  (20.06.21 13:45:42)
Pazar dediğin zamanlarda temizlik oldukça normal.

  • j r r tolkien hayrani  (20.06.21 13:56:48)
Temizliğin vakti olmaz arkadaş. İstersem gecenin 2’sinde yaparım kimseyi ilgilendirmez.

  • adwokat  (20.06.21 13:58:53)
Sen yine de 12den sonra yap, ust komsu supurgeliklere carptikca yerimden zipliyorum.
Zaten hafta ici uyumuyoruz bari pazar oglene kadar uyuyalim.

Oglen 12den sonra yapilan gurultuye kizmam.
  • divit  (20.06.21 14:09:12)
merhaba

bu konu benim bildiğim kadarıyla il belediyelerinin tasarrufuna bırakılıyor, ancak hepsinin belirlemiş olduğu ortak gürültü yapmama saatleri hemen hemen aynı. 2021 yılında değişikliğe gidildi mi bilmiyorum, ancak 2020 yılında hafta içi ve hafta sonu 19:00-07:00 saatleri arasında yüksek ses ile müzik dinlemek, matkap vb. gibi gürültülü el aleti çalıştırmak, ya da ev süpürmek yasak olarak belirtiliyordu. tadilat gibi daha ağır işler ile ilgili izin verilen çalışma saatleri ise daha farklı. tabi ki pazar günü saat 7'yi geçer geçmez süpürge çalıştırmak çok makul bir hareket değil, ancak 12-1 gibi çalıştırılan elektrik süpürgesinin kimseyi rahatsız edeceğini zannetmiyorum. ayrıca düzenlenmiş olan yönetmeliklere göre buna hakkınız var.

yönetmeliklerde açıkça belirtildiği üzere tadilat, temizlik gibi işlerin de önceden ayarlanmış olan bir vakti var. belirlenmiş saat aralıklarının dışına çıkılması durumunda, şikayete bağlı olarak 2872 sayılı çevre kanunu uyarınca 1594 TL'den başlayan para cezası uygulanıldığı ifade edilmiş. gece uyurken üst katımdan gelen süpürge sesinin beni ilgilendirmediğini de düşünmüyorum. bu cezayı ödemeyi göze alıyorsanız ve komşularınızdan da nefret ediyorsanız, tabi ki gecenin 2'sinde de temizlik yapabilirsiniz.
  • doubletapper  (20.06.21 14:12:29)
ben de orta zekalı bir insan olarak insanların bir pazar günlerinin olduğunu düşünerek sabahın köründe değil, saat 1 gibi süpürgeyi çalıştırdım ama altımdaki neandertal, mızrağıyla tavana vurmaya başlayınca kapattım. evlerinde huzur olmayan karı-koca sürekli bağrış çağrış kavga eden bir tip. muhatap olmak istemiyorum.

  • benevolent sun  (20.06.21 14:13:21 ~ 14:16:06)
Tabiki değil ama ben 12-1'in de erken olabileceğini düşünerek 2-3 civarını tercih ederim.

Haftaici ölü gibi yorulup pazar 1'e 2'ye kadar uyuyarak anca dinlenebilen insanlar olabilir
  • materyalist imam  (20.06.21 16:24:12)
bence normal değil. ama insanımızın büyük çoğunluğu bunu normal bulur.

  • burya  (20.06.21 16:26:25)
Çalışan ve tek başına yaşayan birisinin evini temizlemesi için hangi zaman aralığını normal görürsünüz sayın burya?

  • benevolent sun  (20.06.21 17:19:10)
az daireli mütevazi bir apartman dairesinde yaşadığımız zamanlar, komşularımızın çalışma saatlerini bilirdik ve ona göre hareket ederdik. vardiyalı çalışanlar olurdu. gececiler olurdu. onlarda 2-3 gibi uyanırlardı. eğer komşularınızdan bir uyarı almazsanız bu yönde bahsettiğiniz saatlerde kimsenin rahatsız olacağını düşünmüyorum. kaldı ki elektrik süpürgesi bu sorun yaşamazsınız.

  • cliquot  (20.06.21 18:51:28 ~ 18:51:45)
gürültü çezasını ödeyen birine denk gelmedim. en fazla uyarıp giderler. bunu da üst katı 4 kere şikayet eden biri olarak söyliyorum. değil 1500, 150 tl bile ceza kesmiyorlar. Boşuna takmayın.

  • gelmeistemem  (20.06.21 19:05:09)
Öğleden sonra yapılabilir bence. Ki artık haftasonu haftaiçi diye bir şey de tam kalmadı, hatta haftaiçi yapanlara daha çok kızabilirim çünkü evde görüntülü görüşmelerim oluyor sürekli bi matkap sesi vardı mesela geçen ay :D Artık haftaiçi iş saatlerinde milletin evde iş yapıyor olabileceğini de düşünmek lazım bence.

Ben daha çok 1-2 saate takıldım. Ben 80m2 evin yerlerini 20dkda falan süpürüyorumdur herhalde. Üst kattakinin süpürgesi de öyle çok sürmüyor. Ben daha çok gece 1-2'de gelen gıcırdamalara falan (sandalye koltuk sesi) gıcık oluyorum ama bir şey demiyorum.
  • nhk ni youkosu  (20.06.21 19:08:55 ~ 19:10:19)