[]

Sözleşmeye Uymayan Ev Sahibi

2 hafta önce bir ev tuttuk, kirayı da yıllık peşin ödedik. Evin panjurları bozuktu, yaptıracaklarını söylediler, ben de sözleşmeye aynen yazdırdım ve imzaladık. Ancak sözleşmeden sonra bir türlü yaptırmadılar ve şimdi de yaptırmayacaklarını söylüyorlar, bir gerekçeleri de yok.

Kira tutarı ortalamanın epey üzerinde, panjurların tamir tutarı ise 1.500 civarı çok cüzi bir tutar. 1-2 konuda daha çok tuhaf şeyler istedi yani özetle ev sahibi epey sorunlu biri.

Şimdi tamir tutarı düşük, normalde yaptırırım sorun etmem ancak yaptığı haksızlığa boyun eğmek istemiyorum. Diğer yandan bugün bunları yapan yarın çok daha fazla sorun çıkarır, kiralamadan vazgeçeyim diyorum ama ödediğim tutarı da muhtemelen geri vermeyecek.

Ne yapmak gerek?

 
İşin zor. Ters adama çatmışsın. 1 sene uğraşırsın sonra da kaçmaya bak o evden


  • OrangeYellow  (20.06.21 02:28:08) 
Bir yıllık kirayı mı geri vermeyecek? Sözleşmede cayma hakkı yok mu? Ödenen miktardan çok kesinti yapıyorsa 1 yıl kalır, hiç muhatap olmadan sözleşme biter bitmez taşınırdım. Az bir kesinti varsa hemen sözleşmeyi feshederdim.
Son olarak kanunun, hukukun olmadığı, şark kurnazlarının cirit attığı ülkede 1 yıllık kirayı peşin ödemek büyük cesaretmiş. Asla bir yıllık peşin ödemezdim.

  • sumuklu asilzade  (20.06.21 04:41:01) 
1500 TL cüzi bir miktar değil. Genel ölçekte düşünürsek zaten siz de öyle yapmışsınız sözleşmeye yazdıracak kadar önemli bir tamir ücreti
Avukata vereceğinizi söyleyin. 1 yıllık ödeme, hem de ortalama üzeriyse nasıl bir avantaj sağlıyor anlamadım ama böyle durumlarda çekip gitmek zor işte.

  • not dark yet  (20.06.21 08:42:36) 
Siz yaptırıp faturanızı tamirciden alin. Daha sonra avukat yardımı ile ilamsız takip başlatıp dayanak olarak kira sözleşmesi ve faturayı ekleyin. İsterseniz ihtarname de çekebilirsiniz ancak o gereksiz masraf olur.


  • Gaip  (20.06.21 09:27:20) 
@ not dark yet: 1.500 TL normalde cüzi olmayabilir ama kira tutarının yanında lafı edilmeyecek bir tutar.

@ Gaip: Karşı taraf epey varlıklı ve muhtemelen iyi bir avukatı var, icraya itiraz edecektir muhtemelen. Sonrasında dava açma vs. değer mi o işlere bilmiyorum.
  • thin capitalization  (20.06.21 11:39:32) 
yaptırın faturasını alıp saklayın. 1 sene 1 ay oturun. o fazladan 1 ayın kirasını vermeyin. çıkarken de panjura sayarsın diyip çıkın.

not:ben olsam 1 ay değil 3-4 ay kira vermeden otururdum.
  • golgi aygıtı  (20.06.21 14:05:45) 
Sizin bu tutarı kirayla karşılaştırmanızın ancak şu şekilde anlamlı olur, kira uygundur, eski kiracısınızdır, evlerin fiyatları çok artmıştır bölgede, siz de böyle bir masrafı karşılamayı bu getirilere sayabilirsiniz. Ama sizin durumunuzda doğru düzgün oturmadığınız, 1 yıllık peşin ödediğiniz pahalı bir eve bir de üstüne cebinizden yatırım yapacaksınız. Ev sahibine bağış gibi bişey. Bu şartlarda tutar düşük demeniz de kira tutarına göre düşük demeniz de bana göre son derece anlamsız. Yazılı sözleşmeye uymayacak kadar umursamaz birine de çanak tutmuş olursunuz. Siz bilirsiniz tabii.


  • not dark yet  (20.06.21 22:31:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.