[]

Telif hakkı

Selamlar, Konuyu nasıl araştıracağımı bilmediğim için bir başlangıç noktası arıyorum. Bir müzik eserinin kaç saniyelik kısmını kullanırsam telif hakkından dolayı hazırladığım video ya da multimedya ögesi patlamaz? Muhtemelen farklı koşulları vardır. Bilenlerden yardım bekliyorum.
Örneğin bir uygulama yaptık uygulama içinde bir videoda meşhur bir parça çalıyor. Fakat 15 saniye falan. Totoyu kaptırır mıyız? 
Transformational fair use

adil kullanımın özel bir kuralı. farklı kararlar var, google books da kitapların bir ksımını veren google ceza almamıştı.
  • fistikthecat  (19.06.21 13:59:09) 
Nerede yayınlanacağı da önemli, telifin kime ait olduğu önemli. Fair use pek fair değil ve belirtildiği gibi kullanılsa da ensenize biniyorlar genellikle.

15 Saniye çılgın bir süre. Spesifik olarak o parçaya ihtiyaç yoksa benzer özelliklerde royalty free bir şey kullanmanızı şiddetle öneririm.
  • hedep  (19.06.21 15:48:50) 
x saniye diye net bir kural yok.
ben fair use kapsamında kullanıyorum desen de bu genelde umursanmaz.

  • Efoody  (19.06.21 16:02:33) 
elinde kullanım lisansının olmadığı her eser sorun çıkarabilir.
Stock müzik kullanmayı tavsiye ederim.

Audio jungle, pond5 gibi firmalardan. ŞArkının adını yazarsanız bazen ona benzeyen şarkılar da çıkar bu sitelerde
  • anten  (19.06.21 17:56:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.