laptop şarj etmek için powerbank

Bir süre mobil takılmaya karar verdim, çadır kamp vs.
Ama şirket laptobu sürekli yanımda olmak zorunda ve elektrik hattı bulamadığım acil durumlar için bir yedek çözüm lazım. İnternette biraz bakındım ama hep yurtdışında var bu tarz ürünler, yerli sitelerde bu tarz bir alet bulamadım.

Bu şekilde laptop şarj etmek için powerbank kullanan var mı aramızda? eğer kullanıyorsanız hangi marka/model cihazı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz?

cihazın modeli dell latitude 5491, yaklaşık 2 senedir bende, halihazırda 6 saate kadar gidiyor full şarj ile. alacağım powerbank en az 2 defa tam şarj etmeli bu cihazı.

Kapasiteden ziyade watt önemli. Benim chromebook'u 35 watt quick charge 3.0 telefon adaptörü ile şarja takınca yavaş dolum diye gösteriyor. Bildiğim kadarıyla standart powerbanklerin en güçlüsü 18w veriyor.

Laptop için özel powerbankler var, 60-100w civarı ama hem bulması kolay değil hem pahalı.
Ankerin powercore 3 elite modeli var benim bildiğim, biraz baktım ama tr satışı bulamadım.

Bunlar arasında da var ama diğerleri burada bilinen markalar bile değil ve fiyatlar 100 dolar civarında.
  • Jux  (18.06.21 02:20:26)
  • Jux  (18.06.21 02:20:45)
  • efreet sultan  (18.06.21 02:33:33)
Bir de Solar Sarj Aletleri var. ben kullanmadim ama gündüzleri içi iyi bir alternatif olabilir.

  • Ruprect  (18.06.21 06:55:08)
cihazınızın donanımı powerbank ile 2 defa şarj olacak bir donanım değil.

Bir tane xiaomi atılmış, o bende de var ve son nesil ryzen 4700u'lu thinkpadimi (dikkatinizi çekerim işlemcisi düşük enerji tüketimli) %60 civarı zor şarj ediyor. Hatta %50 diyebiliriz.
  • denizgonen  (18.06.21 09:26:04)
Üstteki Xiaomi'den var bende, thinkpad i şarj ediyor ama onboard ekran kartı devredeyken ediyor. Harici çalışırken edemiyor muydu uyarı mı veriyordu ne hatırlayamadım ama sorun oluyordu. 45W çünkü genelde güçlü powerbankler. Sorun olmaması için 65W olması lazım sanırım. Kendi adaptöründe o yazıyor çünkü.

Yani ya düşük güç tüketimi modunda kullanırken aktif şarj edilebilir ya da uyku moduna alınır, kapatılır falan öyle doldurulabilir.

O Xiaomi dışında bir de Anker'in vardı us.anker.com

45W ve üstü powerbanklerin hepsi şarj eder bence typeC ile şarj olan cihazları.

Benim thinkpad in batarya 4000mah falan. Mantıken 10 binlik bir powerbank in fullemesi lazım rahatlıkla. Biraz kayıp oluyor çünkü onu düşsek bile tamamını şarj etmesi lazım. @denizgonen, nasıl yarıya kadar şarj ediyor anlayamadım o yüzden. Kullanırken falan mı denedi acaba.
  • ananiyimioguz  (18.06.21 09:45:24 ~ 09:50:20)
@ananiyimioguz

Açıkcası bu cihazların hiç birinin matematiksel hesapla dediği kapasitede dolum yapabildiğini duymadım. Mesela bende iphone 8 var, 1800 bilmem kaç mah. 2000'e tamamlasak en azından 10 defa şarj etmesi gerek.

Fakat pratikte asla öyle bir şey olmadı. Telefon kapalıyken 6-7 defa anca şarj etmiştir.

Eski 10000 mah powerbankımda da benzer durum vardı. Powerbanklar benim gördüğüm tam değerleri tutturamıyorlar, ya da bir kayıp oluyor dolum sırasında daima.
  • denizgonen  (18.06.21 10:41:47)
@denizgonen, dolum sırasında değil de dolan enerjiyi başka bir yere aktarırken kayıp oluşuyor. Yani 10bin powerbank 2binlik telefonu 5 kere dolduramıyor kapalı bile olsa.

Xioami powerbanklerde yazıyordu, kapasite 10bin ama aktarırken 8200 lük olur gibi bir ibare vardı, kayıplı halini de yazıyorlardı. Şuan yanımda yok bakamıyorum ama 20binlik 16bin kadar şarj edebiliyor mesela.

O normal o yüzden. Teknik olarak sebebini bilmiyorum ama taşınırken bir enerji kaybı söz konusu. Artık hareketten ötürü mü sıcaklıktan ötürü mü bilmiyorum.

Laptoplar için 10k üstü yeterli o yüzden ama Watt değeri yüksek olan powerbankler 20.000den aşağı değiller zaten.
  • ananiyimioguz  (18.06.21 10:53:30 ~ 10:53:59)
Benzer bir durum ben de yaşadım. 2 defa şarj edebilecek kadar güçlü olanlar cihaz oldukça büyük ve mobil olarak kullanmak büyük sıkıntı ayrıca kalitwli olanlar oldukça pahalı.
Son çare olarak yedek laptop bataryası daha kullanılabilir bir çözüm gibi görünüyor..

  • porn star  (18.06.21 12:31:13)
www.amazon.de

linkteki aleti aldım, 1 hafta-10 güne elimde olacak. Bakalım inşallah beklentiyi karşılar
  • zikardo  (21.06.21 15:49:00)
@zikardo,

Bu powerbank değil ama sanki, adaptör
  • ananiyimioguz  (21.06.21 16:25:27)
@ananiyimioguz

Harbiden değilmiş, iptal ettim şimdi. eyvallah sağol uyarı için
  • zikardo  (21.06.21 17:05:03)
Baseus Amblight 65W aldım, deneme sonuçları aşağıdaki gibi.

Laptop: DELL Latitude 5491
Laptop Başlangıç Şarj Seviyesi: %6
Powerbank Başlangıç Şarj Seviyesi: %100
Tam Şarj Süresi: 2 saat 10 dk (laptop açık teamste toplantı + excelde çalıştım)
Powerbank Bitiş Şarj Seviyesi: %25
Laptobun pili bayağı iyi durumda yalnız, full şarjla 5 saate yakın gidiyor.

Laptopu sıfırlayıp powerbankta kalan %25 ile doldurmaya çalıştım, laptop %10 arttı, powerbank %15 seviyesinde şarj etmeyi bıraktı. bu arada laptobun orjinal şarj aleti 90W ve laptop uyarı veriyor, orjinal şarj aletini kullanın diye ama gene de şarj oluyor.

Laptop tamamen kapalıyken %5 ten %100 1,5 saatte şarj etti, powerbank ise %100 den %49 a düştü.

Buna göre full dolu powerbank yaklaşık 7 saat extra kullanım sağlıyor bana, evden laptop şarjı full dolu iken çıkarsam toplamda 12 saat priz aramadan kullanabiliyorum, benim için gayet yeterli
  • zikardo  (13.07.21 15:30:44 ~ 15:34:19)
  • zikardo  (13.07.21 15:31:10)