Araba Kiralama (Benzinli mi Dizel mi?)

Tatile geldiğimde araba kiralayacağım.
İki seçeneğim var:

Peugeot 301 1.2 - 2019 Benzinli Manuel (5500 TL)
Ford Tourneo Courier - 2019? Dizel Manuel (6500 TL)

Ege'ye tatile gidip gelicem İstanbul'dan 1600 km o yapacak.
İstanbul içinde de bir o kadar kullanırım.

Bu durumda 1000 lira fazla verip Dizel almak daha mı karlı olur?

Dizelin avantajı az yakması da, 1.000 liralık bir fark oluşması için 2.000 litre yakıt alman lazım (Benzin/Dizel farkı 1 litrede 50 kuruş).

2.000 litre yakıt nerden baksan 40 bin kilometre yol demek.

Ben dizelin mantıklı bir tarafını göremedim.
  • himmet dayi  (17.06.21 14:15:42 ~ 14:16:34)
fark fazla benzinli al.

  • jelly bear  (17.06.21 14:17:00)
dizeli amorti edecek kadar kullanmayacaksın ki saçma bu durumda. araba farkı da var zaten. tourneo ne ya. devrilir mevrilir. sedan diğeri ne güzel :D

  • glamdr1ng  (17.06.21 14:54:06)
1000 TL'lik fark için Türkiye turu yapmanız lazım, hiç mantıklı değil dizel kiralamak bu şartlar altında.

  • solo  (17.06.21 15:01:05)
Tourneo Courier çok güzel araba. Muhtemelen 1.5 TDCI 6 vites olanı. Ben de onu 3 gün kullanmıştım uzun yolda çok güzel araba.

1.2 Peugeot 301 ise atmosferik sanıyorum.

Bu durumda tek fark benzinli ya da dizel olmaları değil, araçların uzun yoldaki konforu, büyüklüğü falan da farkediyor. Ben courier'de 4.3 lt ortalama ile gitmiştim uzun yolu 6. vites 2bin devir 120 km/h ile. Peugeot 301'de ise 6.5 civarı olur diye düşünüyorum. 3bin km yapacağınızı varsayarsak 2 litre civarı farktan yaklaşık 60 litre yapar. Tabii yakıt aynı değil. Benzini 7.85, Motorini 7.35 üzerinden hesaplamak da gerekiyor.

Son tahlilde karma yakıt tüketimleri üzerinden bir hesap yaparken uzun yolda yakılan yakıta +1 litre eklesek (aslında dizellerde şehir içindeki yakıt artış oranı benzinlideki kadar yüksek değil) 5.5lt/100 km hesabından 3000km için: 165 lt motorin, 225 lt benzin gerekiyor.

165 lt motorin: 1212 TL
225 lt benzin: 1766 TL

Araçların yakıt türleri kaynaklı fark aşağı yukarı 550 TL. Yani araç sınıfı ve konforuna ödediğiniz fark 450 TL.

Uzun yol da söz konusu olunca 450 TL fark verilebilir gibi.

Bu arada ralli falan yapsanız bile öyle kolay kolay deviremezsiniz. Ki versustaki diğer araç da 301. Yol tutamayışı ile ünlü bir araç. 1.2 atmosferik ve yüklü olacağını tahmin ettiğim bir araba ile sollamaya falan çıkmak çok daha tehlikeli :)
  • armagan abanuz  (17.06.21 20:44:46 ~ 20:46:15)
Armagan +1

301'i bilmiyorum ama Courierin surus keyfi binek araclardan farkli degil. Bana guvenli de gelmisti. 110 km hizla giderken onume birden kopek cikmisti ve direksiyonu hizla kirmistim. Ilk baslarda yahu ne soformusum diye havalandim ama meger iş esp'de imis. Ne kadar esp de olsa O gun hala nasil savrulup takla atmadigima sasiririm.
  • Kirmizibavul  (18.06.21 12:25:56)