[]

Bordo pasaportumu süresi geçince mi yenilemeliyim yoksa geçmeden mi?

Merhabalar

Bordo pasaport yenileme süreci değişmiş galiba. Artık yenileme değil de tekrar defter alma işlemi mi ne gelmiş bu çipli olanlar nedeniyle.

2011 yılında 10 senelik aldığım pasaport 19 ağustos 2021'de bitiyor süresi. 3-4 defa falan çıkmışımdır yurt dışına ama tekrar 10 senelik uzatmak istiyorum.

Tam olarak nasıl yapılıyor şu anda bu işlem, son zamanlarda yapan biri var mı aramızda? İlla defteri de mi yenilemem gerekiyor? Expire tarihinden önce veya sonra yenilememin bir farkı olur mu?

 
Eger degismediyse sadece defter yenilerseniz son kullanma suresi degismez. O genelde defter kaybolursa ya da defterin bos sayfasi kalmazsa yapiliyor.

Ben gecen ay yeniledim, Turkiye'deyseniz 3 gunde yeni pasaportunuz gelir. Ben yurtdisinda oldugum icin basilip elime ulasmasi 10 gun surdu.

Son kullanma tarihinden once ya da sonra yenilemenizin bir farki olmaz, ne zaman yenilerseniz o tarihten itibaren gecerli 10 yillik pasaportunuz olur.
  • sertac akin  (16.06.21 22:17:00) 
Geçerlilik süresi bitiyorsa yenilemek yok. En başından ödüyorsun. Süresinin bitmesine daha var ama sayfa kalmadıysa o zaman yenilenir. Kısacası süre uzatmak yok.


  • silah taciri  (16.06.21 22:38:41) 
sıfırdan pasaport alıyorsunuz farklı bir işlem değil. uzatma vs yok. eski defter bomboş da olsa ilk defa pasaport alır gibi harç ve defter bedeli ödeyip yemi defter alacaksınız. şimdi alırsanız eski defterin kalan süresi yanar. acil yurtdışına çıkmayacaksanız eskisi bittikten sonra alın.


  • hadsafhada  (16.06.21 22:39:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.