Yemeksepeti nasıl 20 yaşında olabiliyor ki ?

2001 yılında internet yaygın değildi, internet siparişini geçtim. 20 yıl önce kurulmuş olması bir bana mı tuhaf geldi ?

Evet. Bana tuhaf gelmedi.

Ekşi sözlük de 1999 yılında kuruldu. O zamanlar internet gayet vardı. Şimdiki kadar her eve girmiş olmasa bile o dönemde internet cafeler falan da vardı.
  • himmet dayi  (16.06.21 18:33:53)
Şirketimi 7 yıl önce kurdum, 2 yıldır faalim. O hesap :-)

  • Deathrow  (16.06.21 18:33:56)
yalnız yemeksepeti X yıl önce kurulup Y yıl faal şeklinde değil 2001'den beri faal bir site.
buyrunuz Wayback Machine'den 2001 halinin görüntüsü:
tinyurl.com
  • nahtoderfahrung  (16.06.21 18:35:44 ~ 19:12:30)
Hocam 2000'lerin başı size sanki yakınmış gibi gelse de aslında cidden uzun bir zaman öncesi. Teknolojik olarak en azından.

O zamanlar biz tüm siparişleri telefonla veriyorduk. Ne internet bugünün interneti ne de yemeksepeti bugünün yemeksepetiydi.

10-12 yıl öncesi ok ama 20 bana abartı geldi.
  • Avoiding The Puddle  (16.06.21 18:55:02)
Side project olarak başladığı zamanı kastediyorlardır. Hatta muhtemelen şimdikinden çok farklı bir sipariş iletme süreçleri vardır (telefonla aramak gibi vs.)

Çünkü değil 2001, 2009-2010 yılında çok benzer bir uygulamayı, esnaf internet kullanmadığı için yapmaktan vazgeçmiştik. İnternet diyince "hee duyduk öyle bişey" demişlerdi.
  • plutongezegendegilmi  (16.06.21 19:01:41)
Zaten kimse 2001'de Yemeksepeti 128 milyar dolarlık bir şirketti demedi. 2004'te ilk kez bir günde 1000 sipariş almışlar. Bu o döneme göre önemli bir başarı. Uzun süre boyunca da türünün tek örneğiydi Türkiye'de. Daha yeni yeni rakip şirketler çıkıyor (getir yemek örneğin). O dönem herkesin internete erişimi yoktu belki ama özellikle şirket çalışanlarının ofise yemek söyleyebileceği bir platform olduğu için gayet mantıklı bir girişim.

  • himmet dayi  (16.06.21 19:03:07)
Aradığım cevap sizinki pluton hocam, yoksa bu işleri bilen zaten 2000'lerin başındaki internet olgusunun bu tarz hizmetler için ne kadar ilkel kaldığını bilir:)

  • Avoiding The Puddle  (16.06.21 19:05:35)
2001'de bugünkü gibi değildi elbette ama kullanıyorduk biz, sadece İstanbul'da aktifti o zamanlar sanırım, 2002 yılında en iyi web sitesi ödülü almıştı Altın Örümcek'te.

  •   (16.06.21 19:12:55)
99-2000 civarı kangurum.com vardı migros'un online alışveriş sitesi. gayet de mümkündü ve televizyonda reklamları çıkardı hep.

bence şaşırtıcı değil.
  • bohr atom modeli  (16.06.21 19:18:06)
Gayet faaldi, beyaz yakalar, eksiciler kullaniyordu.

Internet ilk moda oldugu zaman teknoloji meraklilari internette cogunlugu olusturuyordu, bunlarin telefonu kredi karti her seyi vardi.

Hatta o zamanlar tonla eticaret sitesi de vardi tv'de reklamlari donerdi. Renksiz ekran Wap'tan girer takilirdik
eksisozluk.com

O zamanin internet alemi su ankinden cok daha hareketliydi,
Simdi 3 tane tekel icinde sekip duruyoruz.

Google'dan once turk arama sitesi bile vardi.
eksisozluk.com
  • divit  (16.06.21 19:58:12)
2002 yilinda yemek siparis verdigimi hatirliyorum (isyerinden)
ama kredi karti ile mi oduyorduk onu hatirlamiyorum. sanirim kapida nakit ya da pos ile oduyor olabiliriz. cok net hatirlamiyorum. zaten ilk sloganlari "kredi kartiniz bizi hic ilgilendirmiyor" gibi bir seydi. muhtemelen siparisi restorana iletip komisyon aliyorlardi. odemeyi restoran kuryesi aliyordu. sonradan online odemeyi falan entegre etmislerdi dogal olarak.

ama simdiki gibi dusunmeyin tabi simdi uygulamasi var mobil stesi var falan. o zaman sadece web arayuzu vardi ve bu kadar yaygin ve populer degildi. ama vardi
  • exlibris  (16.06.21 19:58:13 ~ 20:01:41)
zaten yemeksepetinin temeli 99 senesi falan olmalı. e-ticaret bu kadar yaygın değildi ama 99-2000 zamanında alışveriş yapılıyordu. ilk zamanları bilgisayar, internet olmayan restoranlara panasonic fax kurup siparişleri fax çekiyordu.

  • phonex  (16.06.21 20:08:38)
Divit +1

İnterneti ve siteleri şimdiki gibi düşünmeyin tabii. Ama başlarda sadece çok ilgililer vardı ve mesela benim çevremdeki herkes geocities üzerinden websitesi yapmaya çalışıyordu, icq kullanıp mesajlaşıyorlardı, ilgili olan tam ilgiliydi yani. İnternete gerçek isim ve adres vermek tabuydu o zamanlar, Yemeksepeti onu kırmakta zorluk çekmiş olabilir ama zaten İstanbulda az kişiyle başladık bağımlı belli kişiler var diyordu kurucusu.

Ha şu var, işletmelerde internet yoktur evet. Tahminen diğer arkadaşların dediği gibi, online gelen siparişi telefon veya faksla iletiyorlardır.
  • nhk ni youkosu  (16.06.21 23:07:25 ~ 23:10:16)