elektrik faturanız kaç lira geldi

İstanbulda 2+1 evime bu ay 350 lira elektrik faturası geldi. Ne yapmış olabilirim acaba bu kadar yav.
Güney illerinde yaz ayında her odada klima çalıştıran arkadaşlarım taş çatlasın 400 ödüyor.
Şehirden şehire değişiyor mu bu fatura ölçümleri? İstanbulda 2+1 için 350 fazla değil mi? Siz kaç ödüyorsunuz?

istanbul 3+1 için eskiden 200-250 civarı ödüyordum, artık 350 civarı ödüyorum.
hatta 375'e kadar çıkabiliyor.

edit:
buzdolabım çok çeken modellerden.
elektrikli mutfak eşyası kullanımım her gün olmasa da, haftada 3-4 gün, bazen 5-6 gün oluyor.
  • blatta hiberna  (16.06.21 12:12:17 ~ 16:41:32)
çok fazla yahu. 3+1 evime 80-90 lira geliyor. ama eşyalar a++ falan. ve tüm ışıklar led. 8 watt üstünde yok. masaüstü güçlü pc falan varsa ve eski buzdolabı varsa onlar çekiyordur.

  • xrated  (16.06.21 12:20:09)
Bana da çok fazla geldi. 2+1 evde 80-90 civarı ödüyorum. Her gün bulaşık makinesi, haftada 2-3 çamaşır makinesi çalıştırıyorum. Tek yaşadığım için belki ışık, şarj konusu değişiklik gösteriyordur ancak yine de böyle abartı bir fark olmamalı. Ki benim buzdolabım da eski, güç tasarrufu zayıf.

  • kislar gecmez beresiz  (16.06.21 12:27:21)
İstanbul
2+1
Eşyaların alayı dandik , öyle a Plus z Plus değil.
2 kişi yaşanıyor
maks 90
  • paramolacak  (16.06.21 12:37:26)
200 civarı geliyor, evin büyüklüğüne göre değil de, kullanılan elektrikli aletlere göre değişiklik gösteriyor faturalar, geçen senelerde daha küçük bir evde yaşarken 300liraya yakın geliyordu fatura zamlar öncesi hem de.

Bizim yüksek faturaların sebebi günde 18-19 saat kullanılan masaüstü bilgisayar mesela, şimdi yaşadığımız daha büyük olan evde, bir dönem sadece dizüstü bilgisayarla idare etmek durumunda kalmıştık, 40-50 tl geliyordu fatura geçen yaz, bende şok etkisi yaratmıştı bu durum.
  •   (16.06.21 12:43:05)
150 ödüyorum.

Fırın - ütü - kettle kullanımınız nasıl?
  • zimbirik  (16.06.21 12:53:46)
evdeki aletlerin güç değerlerine bak watt yazması lazım. buraya yaz.

bizim evde 3tv 6laptop tabletler espresso makineleri cart curt herşey var max 200 geliyor.
  • duyurukullanıcısı  (16.06.21 13:15:31)
4+1 ev; haftaici genelde evde kimse olmuyor, haftada bir yardimci geliyor bolca utu kullaniliyor; onun disinda aksamlari ve haftasonu evde oluyoruz ama surekli degil o da; her sey a+ filan ve cogu led kullaniyoruz; 125-200 arasi geliyor genelde

  • sweetoffice  (16.06.21 13:23:44)
Bize 100 lira geldi bikaç ay. Çok geldi dedik elektrikli çaycıyı kullanmaz olduk şuan 70 lira geliyor. İki kişi yaşıyoruz. Eski buzdolapları çok elektrik tüketiyor. Özellikle yaz aylarında izolasyonları çok iyi olmadığı için. Biraz dikkat ve bazı cihazları değişimi ile(ampuller vs) çok rahat düşürebilirsiniz faturanızı.

  • ayakkokususeveninsan  (16.06.21 13:44:06)
buzdolabının içinde belli parçalar buz kapladığı için soğutma işlevini düzgün yerine getiremeyebiliyormuş. Bu durumda çok çalışıyormuş. 24 saat kapatıp parçaları eritmek gerekiyormuş. Belki bu şekilde bir sorununuz vardır.

  • zimbirik  (16.06.21 14:15:05)
tarife bilgisi vermemişsiniz. öncelikle tarifenizi ve o tarifedeki saatlerdeki kullanım yoğunluğunuzu kontrol ediniz. tek zamanlıysa sabit bir ücret üzerinden saat farkı gözetmeksizin aynı rakam gelecektir.

ben üç zamanlı kullanıyorum. gündüz-puant-gece tarifesi var. genelde ağır elektrik işlerini gece tarifesinde hallediyorum. çamaşır-bulaşık-ütü-fırın vs.
  • phonex  (16.06.21 14:30:12)
140 tl

  • all girls dream  (16.06.21 15:01:34)
tek yaşıyorum; 79 tl. akşamları lamba yakmıyorum. dışarının ışığıyla loş bir şekilde kalıyorum odada... 50'tl sini buzdolabı harcıyor zaten.
/fırın kullanmam/ ütü ayda 2 kere falan toplasan 10 dk/ 2 meskenli bilmene bilmem ne idi yanlış bilmiyorsam

  •   (16.06.21 15:08:56 ~ 15:10:01)
ev 1+1 doğru düzgün televizyon açmam, akşam giriyorum zaten. bulaşık çıkmaz ayda 1-2 çalışır bulaşık makinesi. çamaşır haftada 1-2 yaptığımda oluyor daha azı ya da 1 fazlası olduğu da oluyor. klimalar kışın ful çalışıyordu sadece. onun haricinde ışık vs 250-300 arası geliyor. home office olduğundan iş yeri aboneliği bundan dolayı 3-5 fazla geliyor. ütü var, kettle tost makinesi vs kullanmıyorum. belki 1 ya da 2 kere açmışım.

veri olsun diye yazdım ama anlatırken içim sıkıldı, üzüldüm.
  • not sure if serious  (16.06.21 15:10:06)
istanbul 2+1 ve iki kişiyiz.

200 civarı geliyor.

termosifon (normalde kapalı kullanacağımız zaman açarız)
mutfakta genelde elektrikli tencere kullanıyoruz. gerisi standart ev eşyaları.
  • orpheus  (16.06.21 15:43:04)
2+1 evime 200'den asagi gelmiyor. tv, cok nadir firin, arada da kettle calisiyor durum bu...

  • nefertarii  (16.06.21 16:21:50)