Yöneticilik nasıl yapılır?

Yeni bi işe başladım, 9 kişilik bi yazılım ekibinin başına geldim. Daha doğrusu 2-3 kişilik ekipler bunlar, benim onları koordine etmem gerekiyor falan.

Teknik anlamda sorunum yok, ama genel yöneticilik tecrübem sıfır, tecrübeli arkadaşlardan tips & tricks varsa alırım.

İnternetten bir şeyler de okudum tabi ama biraz daha kişisel hikayeleri merak ediyorum aslında. İşte ben ilk yönetici olduğumda şu hatayı yapmıştım, şöyle yapsaydım daha iyiydi falan gibi.

Agile ve kanban okuyarak.
Bir de sürekli yöneticilik kitapları okuyarak
İlk 90 gün

Etkili insanalrinn yedi aliskanligi
  • seyyar satıcı  (15.06.21 22:47:41)
ilk yönetici olduğumda
"arkadaş yönetici" olayım diye uğraştım
pişmanım, iş başka arkadaşlık başka.
yüz göz olma, en iyi müdürün bile arkasından kötü konuşulur illa, kendimi sevdireceğim diye kasma hiç boşuna.
kendine bey/hanım dedirt, o önemli
işten ayrılmak isteyen olursa tüm desteğini sağla.
ben herkese çok iyi referans oldum hepsi güzel iş buldu

üstten direktif almadıkça deadline sen koyma, kendileri koysunlar
ama onların koyduğu deadlinelara uymazlarsa uyar / tekrarlarsa da biraz sert çık

yazılımcı eşşek olmaz genelde, insani ilişkileri iyi tutarak yönetebilirsin
  • summatinyourteeth  (15.06.21 23:04:34)
Benim yöneticilerden gördüğüm şu;
"Hayır" demeyi ve ne zaman yumuşak ne zaman sert olacağını iyi biliyorlar.
Bunlardan başlarsan yolun yarısını bitirmiş olursun.
  • etna  (16.06.21 08:04:13)
Bir personel olarak yöneticimden beklentilerimi yazayım;

- İnsan yönetimi (ya da personel yönetimi)
Bir yönetici, altındaki personellerin özelliklerini iyi bilmeli. Kimin neyi yapabildiğini, yapamadığını, kimin neye ihtiyacı olduğunu kesinlikle bilmeli.

Tabii personel kayırmamalı. Alttan alttan desteğini vermeli.

- Personele inisiyatif vermeli, daha doğrusu bırakmalı. Personel anca sorun, problem olduğunda çıkmalı. Müdürüm böyle bir sorun var şahsen çözemedim bir el atsanız demeli.

- Bir önceki müdürüm, her sabah odasına çağırıp, sohbet ederdik. Tabii sınırlarımızı belirdik. Ayrıca adamın belli bir dünya görüşü, kültürü, bilgisi vardı. Güzel oluyordu konuşmak. Bir müdürde bunlar olmadığında muhabbet üçüncü dakikasında bayıyor.

- Söyledikleri yaptıkları birbirini tutmalı. Senin X olmanı istiyorum deyip, Y yapmanı istemesi personeli epey yoruyor.
  • put it in your appropriate place  (16.06.21 08:40:22)