Kapora sözleşmesi

Ev satarken kapora sözleşmesine alıcı cayarsa kapora geri alınmaz, satıcı cayarsa kaporanin 2 katını verir gibi sözleşme imzalanmış. Biz satıcı olarak vazgeçmek istiyoruz ama 2 katını vermeden. Önemli husus bu sözleşmeyi imzalayan tapu sahibi değil. Yine de bağlayıcılığı var mıdır?

Sözleşme olsun ya da olmasın, zaten her türlü satıcı caydığında hukuken 2 katını verir.

  • adwokat  (11.06.21 14:03:59)
sozlesmeyi imzalayan kim?
tapu sahibinin vekalet vererek bu konuda yetkili kildigi baska biri veya yetki sozlesmesi yaptigi emlakci ise baglayiciligi olur.

saticinin cayma halinde 2 katini vermesi yasada geciyor.

burada mantik su: vazgecisin onune gecmek icin vazgecme halinde vazgecen tarafin esit sekilde maddi kayba ugramasi.

diyelim ki kapora 5 TL. alici kapora verdikten sonra cayarsa 5 TL sinden oluyor.

siz cayarsaniz siz de 5 TL nizden oluyorsunuz. 5 TL zaten alicinin kaporasi, onu iade edip bir de kendinizden 5 TL veriyorsunuz, toplam 10 TL vermis oluyorsunuz.
onun icin yasada satici vazgecerse 2 kati diye gecer.
  • la lykia  (11.06.21 14:16:33)
Vekalet falan yok hocam. Akrabanın evinde oturuluyor. İçindeki akraba imzalıyor ama vazgeçiyor. Tapu sahibi de satmak istemiyor

  • meraklitursucu  (11.06.21 18:22:24)