tez konusu değişir mi?

yüksek lisans. başka bir hocayla çalışmak istiyorum. danışmanıma "şu alanda çalışmak istediğim için danışman değiştirmek istiyorum." diyeceğim.

"tez konun belirlendi o iş olmaz." diyebilir mi?

lisansüstü eğitim yönetmeliğinize bakın. ben değişebilir diyorum :)

  • Ufuk  (09.06.21 01:13:22)
@ufuk neden? Her üniversite böyle önemli bir konuda kafasına göre karar alabilir mi?

  • diffarentiationation  (09.06.21 01:23:04)
Dsnisman imza atacagi icin mesele konudan cok danismanin degisime ikna olmasidir

  • fempusay  (09.06.21 01:28:04)
@fempusay danışmanımı ikna etmek için diyeceğim zaten. Yoksa ben belirlediğimim konuyu da yapabilirim farketmez.

  • diffarentiationation  (09.06.21 01:34:39)
Enstituye bildirseler bile dilekceyle konunu degistirebilirsin.
Danismanini degistirmek istersen hocalara imzalatman gereken bir form var ve o formda yeni hoca ve eski danisman icin kutucuklar var.
Hocana kendisiyle calismak istemedigini acikca soyleyebilirsin.
  • nax  (09.06.21 02:29:51)
@ufuğa sorduğun soruya cevaben, her üniversite böyle bir kararı elbette farklı farklı şekillerde alabilir. Tez başlığının/konusunun değişmesi için bir süre sınırı vardır genelde. O süre de uniden üniye değişkenlik gösterebilir. Hatta daha da önemlisi öyle kafana göre konu da alamayabilirsin. Tez konunu enstitüden kabul alması da gerekebilir.

Bir de "böyle önemli bir kararı üni kafasına göre belirleyebilir mi" diye sorup danışmanı ikna etmeye çalışma da biraz ironik olmuş. Danisman dediğin o üninin sadece bir parçası, yani eğer her üni kafasına göre karar alamıyorsa danışmanın ikna olayının hiç devreye girmemesi gerekirdi.
  • j r r tolkien hayrani  (09.06.21 02:35:12)
Ben danışman hocama bu konuda yazmak istemiyorum sizin de vaktinizi almak istemiyorum farklı danışman hocayla çalışabilir miyim diye sormuştum ve tamam demişti. Normalde imza ile oluyor ama pandemi dönemi olduğu için okula yeni tez konusunu da içeren dilekçeyi mail olarak atmıştım. İki hoca da onaylıyorum diye okula dönüş yaptı ve bitti.

  • jazzabel  (09.06.21 07:53:53)
bana demisti, istedigim konuyu alamayinca tez yazamadim hevesim kacti. yuksek lisans olayi da rafa kalkti :/

  • in vino veritas  (09.06.21 09:00:25)
Eger tezini resmi olarak danismanin da imzaladigi tez konusu belirleme formunike bekirleyip enstituye verdiysen evet tezini degistirmek icin byetki ve usulde denklik ilkesi geregince ayni islemleri yapacaksin.
Konu da değişebilir ama prosedurler vs

  • fempusay  (09.06.21 20:37:43)