[]

Insulin ignesi vs şeker hapi

Şeker haplarinin uzun vadede kullanimda zararlari oldugunu biliyoruz. Babam da yaklasik 6 aydir duzenli olarak seker ilaci kullaniyor ve idrarda albumin orani yuksek cikti. Buyuk ihtimal yuksek sekere bagli bobreklerinde hasar basladi. Onumuzdeki gunlerde urolojiye gidecegiz fakat seker haplarinin verdigi bu zararlari insulin igneleri de veriyor mu? Şeker hapi yerine insulin ignesi kullanmak daha az yan etkileri olan bir yontem degil mi? Neden hap veriliyor igne yerine?
 
Uzun vadede zararlı olan şeker hapları mı yoksa kontrol altına alınamayan diyabet mi bunu bilmiyorum. En çok kullanılan diyabet ilacı olan metforminin belli dozda uzun süreli kullanımının faydalarını gösteren bir çalışma okumuştum geçenlerde. Babanız diyete uyduğu halde şekeri kontrol altına girmiyorsa ilacı değiştirirler. İnsülin benzeri iğneler böyle durumlarda veriliyor. Çünkü pahalı. Diyabet o kadar yaygın bir hastalıkken her tanı konulana insülin verilse sağlık sistemi bunu nasıl karşılasın? Başka sebepler de vardır mutlaka ama benim aklıma ilk ekonomik sebepler geldi.


  • curukturpkokusu  (08.06.21 18:27:38) 
insüline başlayınca şeker ilaçları hemen kesilmiyor. duruma göre beraber kullanılabiliyor.


  • sutlu nescafe  (08.06.21 18:42:12) 
Hapin adi ne? Ailemde 3 kisi duzenli glukopaj kullaniyor 10+ senedir igne ile birlikte, daha bir doktorda demedi bu kadar uzun yanlos diye, sasirdim..


  • eja  (08.06.21 19:29:49) 
Böbreklere en çok zarar veren, diyabetin ta kendisi (nefropati)

Birçok kişi, günde 1-4 kez vücuduna iğnenin girmesini tercih etmiyor. Ayrıca insülin dozu, yanlışlıkla yüksek uygulanırsa kan şekeri çok düşüp (hipoglisemi) bilincini yitirebilir ve kaza geçirebilir.

En doğru kararı kendisini takip eden hekimi verecektir. Yaşına, ek hastalıklarına ve kan değerlerine göre tedavisini kişiselleştirecektir.
  • gokhanbulut  (08.06.21 19:30:45 ~ 19:32:00) 
Ilacin adi janumed


  • balpolen  (08.06.21 20:03:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.