araba yağ değişim vakti?

Merhabalar, 2013 model benzinli clio 4 model bir aracım var. en son tam 1 sene önce yağını değiştirmiştim.

En son yağ değişiminden bu yana 5 bin km yaptım. Şimdi yağ seviyesini tamamlayınız diye uyarı veriyor gösterge.

Sorum şu: Bu durumda aracı servise götürüp tüm yağı boşaltıp yenisini mi koydurmam lazım, yoksa seviyesi kontrol edilerek üzerine aynı model marka yağın eklenmesi yeterli olur mu?

10 000 km ve ya 1 yıl ı geçince yağ ne olursa olsun değişmelidir.
hangisi önce biterse.

  • jamswety  (07.06.21 18:19:45)
Tamamı değişir. Ortalama bu km ile bir kaç ay sonra da değiştirebilirsiniz.
Bizim aracın da yaklaştı. 3 ay gecikmeden bir şey olmaz.
Miktarına dikkat edin 4 lt ise 4 , 4.5 ise 4.5 litre kullanılmalı.
  • Erva  (07.06.21 18:43:44)
senede bir yag/filtre degistirmek lazim, km yapmasaniz bile ki senede 5000km birsey degil.

  • cooperr  (07.06.21 19:03:36)
Yağ 1 senede bozulup özelliğini kaybediyor. Tamamen değiştir.

  • adivar  (07.06.21 20:07:01)
Km dolmasa bile bir sene dolunca yağ ve filtre değişmeli, onu herkes yazmış zaten ama ben başka noktaya takıldım.

"yağ seviyesini tamamlayınız diye uyarı veriyor"

Yağda eksilme var demek ki, öncelikle motorda bir yağ kaçağı olmadığına emin olun. Yağı yeniledikten sonra da sık sık seviyesini kontrol edin.

Modelde kronik yağ yakma sorunuz varsa da forumlardan kullanıcılarından bilgi almak lazım.
  • John Bloor  (08.06.21 11:11:21)
John Bloor çok doğru teşhis hocam. Var böyle bir problem. Ne zaman yağ değişimi yaptırsam yağın seviyesi neredeyse bitmiş durumda oluyor ve araba benzinli olmasına rağmen yağın rengi de katran gibi oluyor. Bir sıkıntı var kesin.

  • benevolent sun  (09.06.21 13:50:37)