sadece anne sutu veya mama yemis bebek

henuz ek gidaya baslamamis dolayisiyla yiyeceklerin tadini bilmiyor hatta sut/mama disinda bir beslenme alternatifinden bile haberdar degil. bu bebek diyelim lezzetli bir yemegin (tavada pisen pirzola mesela) kokusuyla ilgili ne hisseder acaba? onun yemek oldugunu ve lezzetli oldugunu hic deneyimlememis sonucta ama icgudusel olarak anlar mi? henuz ek gidaya gecmeyen bebegimiz gorerek aliskanlik kazansin diye sofraya oturtuyoruz ama karsisinda yemek yerken vicdansizca geliyor :) uzerinde dusunduk ama net bir yargiya ulasamadik :)

Konu hakkında zerre bilgim yok, baştan söyleyeyim.

Bence hiçbir şey anlamaz. Kokular öğrenilen şeyler, zihnimiz kokuyu yemekle birleştiriyor, sonra o kokuyu aldığımızda "patates kızartması!!!" diye heyecanlanıyoruz çünkü daha önce o kokuyu aldıktan sonra/alırken patates yidik mutlu olduk. Bebekte bu bağlantı henüz yok, dolayısıyla sıkıntı yok :)
  • kobuzchu kiz  (07.06.21 14:13:56)
dimi ben de oyle dusundum ama biz yerken baktiginda oyle bir bakiyor ki tam konsantrasyon halinde agzi acik ve salyasi akarak :))) o haliyle bunun bir yemek, lezzetli bir sey oldugunu bilmedigine kimseyi ikna edemedim :))

  • in vino veritas  (07.06.21 14:25:50)
aynı soru biz de de var. kızım 3 aylık yerken dikkatli bakıyor versek ne hisseder diye düşündük. Tat alma kokuyla eşlenik bir duyu olduğu için tam anlamlandıramaz. duyular birbiriyle bağlantılıdır.

  • mikahakkinen  (07.06.21 15:24:38)
bence sizi yemek yerken görüyor olması ağzının suyunun akmasına yetiyordur, sanırım içgüdüsel olarak yemek yiyen birilerini görünce canımız çeker. bu noktada bebiş de yenen şeyin ne olduğudan bağımsız bir şekilde "aç aç" bakıyor olabilir.

bence güzel bir konu, biraz bakınsan bununla ilgili makale bulursun gibi geldi. vaktim olursa ben de bakıcam.
  • Jux  (07.06.21 15:30:21)